Rožňava a la Vegas

veza1.jpgŠkandál okolo úpravy priečelia predajne T-comu umiestnenej v krámiku pod Strážnou vežou a jej nechutného vysvietenia rezonuje už aj medzi Rožňavčanmi. Tu je pohľad jedného z nich.

Naši radní sa namiesto nás rozhodli, že keďže je námestie v Rožňave už len nepatrným, dengľavým a ošúchaným zvyškom historického centra, tak ho treba aspoň rozžiariť. Začalo sa to bankou v rohu námestia – vyzerá ako nočný prezidentský palác na Vianoce z čias obersúdruha Schustera a teraz máme priamo v strede Rožňavy (čo je vlastne zásah hodný tej mýtickej tureckej delovej gule v južnej stene veže) jedno veľké ružovučké „Téčko“, ktoré pripomína, prepytujem…bordel.

Kto to len mohol odklepnúť?

Predpokladám, že o tom, ako bude vyzerať nevestinec, rozhoduje „bordelmamá“. Kde ju hľadať v tomto konkrétnom prípade?

veza3.JPGAk je však už rozhodnutie dané a trend nastúpený, navrhujem pokračovať rozbehnutým Smerom. Sochu Francisky je potrebné bez okolkov jednoznačne premaľovať. Musí predsa ladiť s farbou neónu a preto by sa jej nová farba mala niesť v tónoch ružovučkej. Nech tam nestojí iba tak, podaromnici.

Ako dekoráciu navrhujem nainštalovať na plot i sochu vianočné blikajúce svetielka, skúsený súdruh Schuster môže poradiť s ich výberom. Čo sa týka ostatných starých budov na námestí, je nevyhnutné využiť ich zmysluplnejšie.

Napríklad „priestor“, ktorý nadväzuje na vežu zo severu, navštevuje v súčasnosti iba zopár nadšencov. A aj to iba cez víkendy a sviatky. Počas týždňa je to s jeho návštevnosťou poslabšie. Ak mi teda zodpovední dovolia, poradil by som im – nech už teda budovy spolu ladia – aby ho premenili na zariadenie rýchleho občerstvenia McKáčer. Boli by sme opäť svetoví, jednou ranou vyriešime návštevnosť a financie. Naši bruchom a nie duchom hladujúci spoluobčania aspoň prispejú daňami do rozpočtu mesta.

Spokojný bude prevádzkovateľ, mesto i občan. Okrem toho, ubezpečujem pobúrených, že McKáčer môže byť umiestnený v historickej budove. Na vlastné oči som to videl v Drážďanoch a verte mi, nestáli tam žiadni, proti kultúrnemu barbarstvu protestujúci, demonštranti.

Keď toto môže fungovať na Západe, tak to určite bude fungovať aj u nás. Predsa nie sme horší ako DDRóni. Ich historické centrum je rovnako malé, tvorí ho už len zopár budov.

To naše zmizlo a my sme si to ani nevšimli. Je nám to jedno, dokonca nám vyhovuje, keď máme v centre Tesco a SADku, nevadí nám ani cirkusantská banka, ani ružový „T“ nevestinec. Pokojne strávime aj McKáčer v kostole.

Čo by sme tak mohli urobiť z Biskupského paláca? Neviem, ale možno to už vedia tí, ktorí povoľujú tieto amorálne rožňavské premeny…

© Inforoznava.sk Matúš Bischof

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery