Rok na Gemeri v znamení práce i zábavy a nezabudnuteľných tradícií

V poradí 21. ročník osláv zvykov a obyčají, Rok na Gemeri, ktorý začína v stredu 18. novembra, bude obohatený o rôzne sprievodné aktivity. Sprievodný program pre deti a dospelých pripravili v Dome tradičnej kultúry Gemera.
“V stredu sa začne ďalší z cyklov folklórnych večerov pod názvom U nás taká obyčaj, kde sa predstaví folklórna skupina Bučina z Pače s obradom tlačenia kapusty. V ten istý deň ráno od pol deviatej, počas nasledujúcich troch dní, čakajú na deti z rožňavských škôl tvorivé dielne, venujúce sa tradičným remeslám. Každé dieťa si okrem silného zážitku z práce na hrnčiarskom kruhu, krosnách, či s drevom odnesie aj vlastnoručne zhotovený tradičný výrobok. Počas týchto dní si zopakujú napríklad pohybové aktivity v rámci projektu Gemer tancuje II,“ uviedla pracovníčka GOS Mária Hlaváčová.
Vo štvrtok, po skončení detských tvorivých dielní, si na pracovné stoličky zasadnú dospelí milovníci tradičného remesla, ktorí sa budú môcť priučiť v tkáčskej dielni navíjať osnovy na krosná. Vo večerných hodinách sa bude v kine Apollo v Dome tradičnej kultúry Gemera premietať hudobno-tanečný film Tanec medzi črepinami. Ide o slovenský dramatický tanečný film podľa námetu Mareka Ťapáka, ktorý film aj režíroval a hral v ňom hlavnú postavu. Film je považovaný za najambicióznejší porevolučný tanečný filmový projekt
“V piatok 20. novembra sa bude už od rána pracovať v detských dielničkách tradičných remesiel a o 14-tej hodine prostredníctvom folklórnych kolektívov ožije átrium Domu tradičnej kultúry Gemera, ktoré sa premení na malé folklórne mestečko, plné dobrej nálady a gemerských špecialít. Večer o 18-tej hodine slávnostne otvoríme výstavu fotografií svadobných krojov fotografa Jozefa Spišáka s názvom I partu i veniec pre teba mládenec,“ vymenúva Mária Hlaváčová.
Sobota 21. novembra bude už tradične patriť galaprogramu s názvom Čo starí pamätajú, mladí zachovajú, so začiatkom o 17-tej hodine v divadelnej sále OKC v Rožňave. V dvojhodinovom programe pod režijnou taktovkou Andreja Sýkoru sa predstaví 15 folklórnych kolektívov. Folklórne skupiny Bučina z Pače, Bystränky z Rožňavského Bystrého, Genšenky z Honiec, Gočovan z Gočova, Hôra z Rejdovej, Hrabina z Nižnej Slanej, Lehoťanka z Čiernej Lehoty, Radzim z Vyšnej Slanej, Slanka z Nižnej Slanej, Spod Kohúta z Muránskej Zdychavy, Stromíš z Vlachova, folklórne súbory Dubina z Rožňavy a Gemer z Dobšinej.
Hosťom programu 21. ročníka festivalu bude folklórny súbor Rimavan z Rimavskej Soboty. Hovoreným slovom bude divákov sprevádzať Katarína Birková.
Foto: Viamania.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery