RECENZIA | iPhone 6 Plus: Pán veľký

Nový iPhone 6 Plus je väčším bratom z tohtoročnej rodiny smartfónov od Apple. Novinka dostala nie len väčší 5,5-palcový displej, ale taktiež nový dizajn a kopec vylepšení z pohľadu hardvéru. Dôležitým konštatovaním je však fakt, že Apple s novým iPhonom 6 Plus vstúpil na trh phabletov, kde doposiaľ nemal zastúpenie so žiadnym svojim produktom.

Kvalita, za ktorú sa platí

Konštrukcia nového iPhonu 6 Plus je typu unibody, teda vytvorená z jedného kusu. Je pritom hliníková, čo dodáva phabletu akýsi punc prémiovosti. Všetko do seba perfektne lícuje. Nič nevŕzga ani nevykazuje žiadnu vôľu, dokonca ani pri silnom stláčaní okrajov. Hrany iPhonu 6 Plus sú príjemne oblé, takže sa v rukách novinka drží veľmi komfortne.
iPhone 6 recenzia-13
Z pohľadu rozmiestnenia prvkov po stranách zariadenia nás nič neprekvapí. Azda jedinou zmenou je umiestnenie vypínacieho tlačidla, ktorým sa iPhone 6 Plus taktiež blokuje, na pravú stranu, aby bolo ľahšie dosiahnuteľné. To z dôvodu samotnej veľkosti zariadenia. Mimochodom, presné rozmery iPhonu 6 Plus sú 15,8 x 7,7 x 0,71 centimetra. Oceniť musíme hlavne jeho štíhle telo. Hmotnosť pritom činí 172 gramov.
iPhone 6 recenzia-6
Na ľavej strane je umiestnené posuvné tlačidlo na aktiváciu/deaktiváciu tichého režimu a tiež dvojica tlačidiel na reguláciu hlasitosti. Horná strana je prázdna. Na tej spodnej je okrem reproduktora aj Lightning konektor na dobíjanie či pripojenie k PC a taktiež 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel či audio sústavy.
Dominantou prednej steny je samozrejme displej. Nad ním sa nachádza slúchadlo, proximity senzor a objektív FaceTime fotoaparátu. Pod displejom nájdeme jediné hardvérové tlačidlo Home, ktoré obsahuje aj dotykový senzor na snímanie odtlačkov prstov Touch ID.
iPhone 6 recenzia-15

Fantastický displej

Displej ako taký Apple označuje ako Retina HD. Ide o IPS LCD panel so zadným LED podsvietením, ktorý disponuje 16 miliónmi farieb, pričom ponúka rozlíšenie 1080 x 1920, teda Full HD, čo predstavuje hustotu pixelov 401 ppi. Displej má výborný kontrast a živé farby. Oceniť musíme aj jeho široké pozorovacie uhly. Novinkou je polarizačná vrstva, vďaka ktorej je displej lepšie čitateľný v outdoorových podmienkach a na slnku.
screenshot
Pri ovládaní phabletu sa mnohí používatelia potýkajú s problémom ovládať toto rozmerné zariadenie jednou rukou. Tento neduh má samozrejme pri svojich rozmeroch aj iPhone 6 Plus. Prostredie operačného systému iOS 8 nie je žiaľ nijak zásadne prispôsobené na ovládanie jednou rukou, preto si budete musieť zvyknúť, že svoj iPhone 6 Plus prechytávate, prípadne držíte v dvoch rukách.
Čo sa týka prostredia iOS 8, v prípade iPhonu 6 Plus sme sa dočkali aj možnosti ovládať smartfón v landscape móde, teda horizontálnej polohe, čím ma iPhone 6 Plus blízko k iPadom. Niekoľko kľúčových aplikácií, ako sú napríklad Správy, Kalendár, či Mail, boli upravené a v tomto zobrazení ponúknu na displeji viac informácií. Inak je ale iOS 8 dobre známy systém a v iPhone 6 Plus priniesol len jeden riadok ikon naviac.

Na papieri nevyniká

Apple iPhone 6 Plus poháňa dvojjadrový čipset Apple A8, ktorý je taktovaný na 1,4 GHz. Procesoru sekunduje 1 GB operačnej pamäte RAM, pohybový co-procesor M8 či GPU PowerVR GX6450. Novinka je dostupná s tromi kapacitami pamäte. K dispozícii sú pamäte 16, 64 GB alebo 128 GB.
Na papieri to teda nie je žiadna sláva a iPhone 6 Plus pri tabuľkovom porovnaní s Android konkurenciou je jednoznačne porazený. Dôležité je však poznamenať, že operačnému systému iOS 8 bohate postačí 1 GB RAM a systém je napriek tomu plynulý a často svižnejší ako konkurencia. Prehliadanie webových stránok či hranie náročných hier totiž nie je pre iPhone 6 Plus žiadny problém a výrazne sa pri tom ani nezapotí.
iPhone 6 recenzia-12
Apple iPhone 6 Plus disponuje batériou s kapacitou 2915 mAh, ktorá nie je používateľsky vymeniteľná. V rukách náročných používateľov je jej výdrž jednodňovou záležitosťou.

Foťák o triedu lepší so super videom

Apple ostal v prípade fotoaparátu, respektíve ak chcete iSight Camery, aj tento rok verný rozlíšeniu 8 MPx, čo je z určitého uhlu pohľadu kontroverzné. Kvalitu fotky síce nerobí len samotné rozlíšenie, no napriek tomu Apple opäť, minimálne papierovo, zaostáva za konkurenciou, ktorá používa 10, 20-megapixelové foťáky.
Fotoaparát ako taký je však podľa výrobcu od základov prepracovaný. Dostal nový čip a má technológiu Focus Pixels, čo má priniesť rýchlejšie zaostrovanie, pričom ponúkne clonu len f/2.2. Novinkou sú funkcie videa. iPhone 6 Plus dokáže nahrávať FullHD video pri 60 fps. Zaujímavou funkciou je slo-motion (spomalený záber) v rozlíšení 720p pri 240 fps či time-lapse video.
 

Pri fotení počas dobrých svetelných podmienok nie je rozdiel oproti predchádzajúcej generácii iPhonu 5s až taký markantný. iPhone 6 Plus stále fotí výborne a bez zaváhania. V porovnaní s predchodcom sú ale viditeľnejšie rozdiely pri zhoršenom svetle a v tme. iPhone 6 Plus je v tomto prípade o triedu lepší. ISO a šum sú nižšie a fotky ostrejšie.
Apple pri vývoji kamery kládol veľký dôraz na kvalitu. „Tá kamera, ktorá zmenila fotky, teraz urobí to iste s videom,“ uvádza Apple na svojom webe v sekcii venovanej iSight Camere. Podľa našich zistení sa to naozaj podarilo. Kľúčový posun je v optickej stabilizácii obrazu, ktorou disponuje len drahší iPhone 6 Plus. Problém však nastáva vtedy, ak video nahráte do PC alebo nedajbože do strihacieho programu, kde prejde kompresiou. V takom prípade sa totiž oná hladkosť vytráca. Zvlášť, ak video potom zavesíte na YouTube, kde prejde ďalšou kompresiou a následne dekódovaním pri streamovaní z internetu. Stopercentnú kvalitu videa natočeného iPhonom 6 Plus si teda vychutnáte len v najnovšom phablete od Apple.

Populárny hlavne v Ázii

Hoci Apple tvrdil, že nikdy nevyrobí veľký telefón, stalo sa. Apple iPhone 6 Plus je výkonným a veľmi štýlovým tabletofónom. Ponúka perfektný displej, ktorý je dobre čitateľný aj na slnku. Jeho kľúčovou devízou je aj kvalitný fotoaparát, ktorý ponúka optickú stabilizáciu, či pestré videofunkcie. A to všetko v úžasne tenkom hliníkovom tele.
iPhone 6 recenzia-7
Novému phabletu od Apple sa darí hlavne na ázijských trhoch, kde majú používatelia podobné smartfóny v obľube. Apple ho dokonca nestíha vyrábať. Na starom kontinente budú konzervatívnejší používatelia zrejme voliť jeho menšieho brata, iPhone 6 s 4,7-palcovým displejom. Tak či onak je iPhone 6 Plus celkom logickou voľbou a Apple ním len prakticky nasleduje trendy, ktoré udal Samsung Galaxy Note. Karta kto od koho „odpisuje“ sa tak zrazu obrátila.

Ďakujeme predajni O2 Rožňava za zapožičanie zariadenia do testu.

Snímka obrazovky 2015-03-08 o 16.42.25

PR článok je komerčnou službou, objednávky prijímame na adrese reklama@inforoznava.sk 
Čitateľská súťaž: Auto na víkend, navigácia, usb kľúče, knihy…
Bezplatná občianska inzercia, kliknite sem a vyskúšajte: Bazár.infoRoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery