Psyché z fontány spred kaštieľa je späť

V prvý májový deň bude o 14-tej hodine slávnostne pustená voda vo fontáne pred kaštieľom Andrássyovcov v Betliari, odkiaľ v jeseni minulého roku s pomocou ťažkých mechanizmov odniesli do reštaurátorských ateliérov obľúbenú sochu Psyché.
„Socha, ktorá zrejme od svojho osadenia v 80-tych rokoch 19. storočia prvýkrát opustila svoje miesto, prešla zložitým procesom čistenia od nánosov farieb, rias a korózie, ktorá plastiku takmer úplne rozožrala,“ uviedla Judita Krajčiová zo SNM – Múzea Betliar.
Materiál sochy bol podľa jej slov podrobený dôkladnej laboratórnej analýze, na základe ktorej bol navrhnutý postup pri jej konzervovaní a následnej povrchovej úprave.
„Po mnohomesačných prácach a konzultáciách ako sochu osadiť, ako upraviť kvalitu vody, ktorá na ňu bude padať a ako ju povrchovo upraviť, sa 29. apríla Psyché vrátila domov a opäť zdobí priestor pred kaštieľom Betliar,“ doplnila Krajčiová.
Psyché
V piatok 1. mája sa od 14-tej hodiny pri príležitosti vrátenia sochy do fontány bude konať malá slávnosť. V parku pri kaštieli sa budú od 15-tej hodiny spievať nestarnúce pesničky 20. storočia v podaní Ivana Nemčoka a za klavírneho doprovodu Árpiho Farkasa.
Psyché je dielom francúzskeho sochára Ferdinanda Barbedienneho. Pred kaštieľ do fontány ju dal osadiť staviteľ kaštieľa Emanuel I. Andrássy. Patrí medzi významné diela. Starú krásu plastike Psyché prinavrátili s podporou Poštovej banky.
Foto: SNM – Múzeum Betliar

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery