Zrekonštruujú Prvé slovenské gymnázium

nov_bud.jpgMesto Revúca získalo z Nadácie SPP 2,3 milióna Sk na rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky budovy Prvého slovenského gymnázia. Peniaze sú určené na kompletnú obnovu strechy, ktorá už nevyhovovala požiadavkám na chod.
Ako povedala vedúca oddelenia strategického plánovania, regionálneho rozvoja a cestovného ruchu MsÚ v Revúcej, Karin Kilíková, pri výmene bude opäť použitá tradičná strešná krytina z ručne štiepaných šidľov. Práce sa začnú po vyhodnotení súťaže na dodávateľa stavby. „Predpokladáme, že to bude v septembri tohto roka, následne budeme hľadať ďalšie zdroje na rekonštrukciu vykurovania, izolácie a celkovej modernizácie expozície,“ dodala Kilíková.
psg.pngUž v júni 2008 bude v priestoroch historickej budovy otvorené aj Turisticko-informačné centrum a spolu s historickou expozíciou budú prístupné sedem dní v týždni. V priebehu leta bude tiež sprístupnený park pri budove gymnázia, v ktorom sa budú v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom konať kultúrne podujatia a koncerty.
Slovenské ev. a. v. gymnázium, ktoré poznáme pod názvom Prvé slovenské gymnázium, bolo založené 16. septembra 1862, teda takmer rok pred vznikom Matice slovenskej. Gymnázium bolo prvou úplnou slovenskou strednou školou v celej predchádzajúcej histórii Slovákov, na ktorej sa vo všetkých predmetoch vyučovalo a od roku 1868 aj maturovalo v materinskom jazyku.
psg-pecat.gifZa podpory zbierok sa 1. mája 1873 začala výstavba novej dvojpodlažnej budovy, ktorá bola otvorená už 4. februára 1873. Neprejaníkom gymnázia sa po stupňujúcich sa útokoch a vyšetrovaniach podarilo docieliť jeho násilné zatvorenie a zhabanie majetku 20. augusta 1874. Pôvodná budova gymnázia s muzeálnou expozíciou a nová budova boli 31. augusta 1991 vyhlásené za národné kultúrne pamiatky.
© Inforoznava.sk    Juraj Karika redakcia@inforoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli