Proti spaľovni už aj primátor Dobšinej

Ako sme vás pred časom informovali firma Eco – Global spol.s.r.o. z Moldavy nad Bodvou pripravuje zariadenie na zhodnocovanie odpadov v úpravárenskom komplexe Nižná Slaná. Svoj zámer chce zrealizovať v areáli skrachovaného Sideritu, no naráža pritom na nevôľu obyvateľov susedných obcí a ich vedení.
K zámeru firmy vydalo v októbri záverečné stanovisko Ministerstvo životného prostredia. Firma má  spracovávať v rotačných peciach kovový odpad z košických železiarní a vyrábať vysokopecné pelety, pričom okrem kovového odpadu bude kvôli vysokej energetickej náročnosti prevádzky spaľovať aj nebezpečné toxické odpady. Celkovo chce firma do projektu investovať 30 miliónov eur a dlhodobo zamestnať až 150 ľudí.
Obyvatelia z obcí Betliar, Gemerská Poloma, Gočovo, Henckovce, Kobeliarovo a Vlachovo rozbehli petíciu s cieľom informovať verejnosť, ktorú podpísalo už niekoľko tisíc ľudí.
V Gemerskej Polome sa naposledy koncom minulého roka stretli zástupcovia firmy so starostami dotknutých obcí a členmi petičného výboru. „O skutočnosti spaľovania kalov a nebezpečných toxických látok, tak o tom občania nevedeli. “ – zhrnul na záver stanovisko petičného výboru, ktorý naďalej zháňa podporu, Juraj Kováč, zástupca starostu obce Vlachovo.
K podpore proti výstavbe spaľovne v Nižnej Slanej sa pridal aj primátor mesta Dobšiná Karol Horník (Smer-SD), ktorý na verejnom vystúpení pred občanmi otvorene hovoril o neprípustnosti spaľovne v našom regióne. Celé jeho vyjadrenie si môžete pozrieť vo videu pod príspevkom.
Dokument: Záznam z verejného prerokovania zámeru v r. 2011
Ilustračné foto: zrtps.sk  Video: InfoRoznava.sk/Dobsina
 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery