Proti spaľovni sú už tisícky občanov

Firma Eco – Global spol.s.r.o. z Moldavy nad Bodvou pripravuje Zariadenie na zhodnocovanie odpadov v úpravárenskom komplexe Nižná Slaná. Svoj zámer chce zrealizovať v areáli skrachovaného Sideritu.
K zámeru firmy vydalo v októbri záverečné stanovisko Ministerstvo životného prostredia SR.
Podľa informácií portálu Korzar.sme.sk má firma spracovávať v rotačných peciach kovový odpad z košických železiarní a vyrábať vysokopecné pelety, pričom okrem kovového odpadu bude kvôli vysokej energetickej náročnosti prevádzky spaľovať aj nebezpečné toxické odpady. Celkovo chce firma do projektu investovať 30 miliónov eur a dlhodobo zamestnať až 150 ľudí.
Ako uvádza portál Korzar.sme.sk ďalej, mnohí obyvatelia dotknutých dedín sa začali obávať, že spracovanie vysokopecných peliet je len zámienkou pre spaľovanie nebezpečného toxického odpadu z celej republiky a pri ich spaľovaní sa do okolitého prostredia môžu uvoľňovať nebezpečné a rakovinotvorné látky.
Obyvatelia z obcí Betliar, Gemerská Poloma, Gočovo, Henckovce, Kobeliarovo a Vlachovo rozbehli petíciu s cieľom informovať verejnosť, ktorú podpísalo podľa portálu Korzar.sme.sk už takmer 5 tisíc ľudí.
Podľa portálu Korzar.sme.sk sa v Gemerskej Polome vo štvrtok stretli zástupcovia firmy so starostami dotknutých obcí a členmi petičného výboru. „Nebudeme spokojní, kým komín v Nižnej Slanej nepadne,“ zhrnul na záver neústupné stanovisko petičného výboru Juraj Kováč, zástupca starostu obce Vlachovo.
Ilustračné foto: Facebook/Nižná Slaná – závod
Odkaz na sociálnej sieti Facebook: STOP Spaľovni NEBEZPEČNÝCH ODPADOV v Nižnej Slanej! +PETÍCIA
Enviroportal.sk: Zariadenie na zhodnocovanie odpadov v úpravárenskom komplexe Nižná Slaná
Korzar.sme.sk:
Investor Gemerčanov o svojom zámere nepresvedčil
V Slanskej doline sa má spaľovať toxický odpad

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery