Úspešný projekt na hranici

V sobotu 1. augusta 2009 sa úspešne zavŕšilo tvorivé stretnutie 19tich umelcov z krajín V4.
V rámci záverečného multimediálneho performance projektu HRANICA/HATÁR umelci svojou tvorbou obsadili celý hraničný prechod Kráľ/Bánréve. Poskytli divákom možnosť nazrieť do ich vlastného, umelecky spracovaného pohľadu na existenciu, či neexistenciu hraníc v našom živote.
Diela, ktoré vznikali priamo na prechode v priebehu predchádzajúceho týždňa, boli zasadené do scénograficky upraveného priestoru hranice. Umelci sa asi 500 divákom predstavili na šiestich pomyselných pódiách, ktoré ponúkol samotný špecifický priestor.
Prvá zastávka divákom prostredníctvom krátkeho dokumentu priblížila vznik diel a tvorivý týždeň príprav. Diváci si tu mohli na vlastnej koži vyskúšať a ohmatať jeden zo základných optických vynálezov kameru obscuru.
Na druhej zastávke diváci vzhliadli inštaláciu sôch – rodiny, ktorá opúšťa svoj domov, prekračuje hranice a vstupuje do nového života.
Na treťom pódiu sa o prekročenie hranice pokúšali tanečnica a violončelista.
Štvrté bolo venované ľahkej paródii na časy minulé, keď uniforma colníka bola priamo spojená s nepríjemným čakaním. Dve herečky v úlohe colníčok dokonale prezreli vraky, ktoré do umeleckej inštalácie upravili a pretvorili streetarteri. Motív hranice sa bol aj pri tejto zastávke podčiarknutý deliacou čiarou, prechádzajúcou pozdĺž áut.
Predposlednou zastávkou boli dve colné búdky, pretvorené na dva rozdielne uzavreté svety, v ktorých sa pokúšajú žiť dve rozdielne ženy. Napriek zdaniu dokonalosti obom čosi, resp.ktosi chýba. Opúšťajú istotu svojho príbytku a pokúšajú sa ísť si v ústrety, ale je tu HRANICA…
Na šiestej zastávke mali diváci možnosť pozrieť si výtvarné dielo – obraz, ktorý hranicou spája výtvarný svet dvoch umelcov. K dielu, ktoré dozrievalo priamo pred očami divákov, prispieval aj saxofónový doprovod, inšpirujúci autorov.

Foto SlideShow

Po dvoch hodinách, ktoré trval celý performance, svojou hudbou potešila divákov aj umelcov skupina VATA z Košíc.
V sobotu patrila hranica umelcom a divákom, stala sa miestom stretnutia ľudí z oboch strán hranice, miestom pre rozhovor, inšpiráciu a priateľstvo. Projekt bol realizovaný s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, Medzinárodného višegrádskeho fondu, Kultúrneho inštitútu Maďarskej republiky a Poľského inštitútu.

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery