Pripravili interaktívnu pozvánku Z klenotnice Gemera

Interaktívnu pozvánku na výstavu Z klenotnice Gemera pripravili na košickej Hlavnej ulici Krajská organizácia cestovného ruchu Košický kraj (KOCR KK) a Regionálne informačné centrum Terra Incognita vo štvrtok 8. októbra o 17:00.
Predstaví sa v nej kraj bohatý na banícke a remeselnícke tradície, pričom špeciálny priestor dostane pastierstvo, povozníctvo a pivovarníctvo.
„Po doterajších úspešných prezentáciách Slovenského krasu, Slovenského raja, dolného Zemplína a vín z nášho regiónu sme siahli po pokladoch Z klenotnice Gemera,“ hovorí riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košický kraj Lenka Vargová Jurková.
Úlohy sprievodcu interaktívnou pozvánkou sa vo štvrtok ujme etnológ Štefan Lipták. Návštevníci sa vďaka krátkemu vstupu Gabriely Kolesárovej, odbornej pracovníčky Baníckeho múzea v Rožňave, dozvedia detaily o neľahkej práci baníkov v minulosti. Spod zeme na gemerské lúky a stráne záujemcov zavedie rozprávanie o doteraz rozšírenom pastierstve. Pivovarníctvo predstaví zástupkyňa pivovaru Kaltenecker z Rožňavy Katarína Balogh Makovníková.
Živou upútavkou bude už od rána stan pred Regionálnym informačným bodom, v ktorom svoju zručnosť predstavia remeselníci – čipkárka, kováč, drotárka, výrobca zvoncov a šúpoliar. Záujemcovia si budú môcť produkty remeselnej výroby aj kúpiť. Spestrením slávnostného otvorenia výstavy bude hudobný vstup Štefana Liptáka – hra na ľudových nástrojoch ako fujara a drumbľa.
Návštevníci budú mať možnosť prezrieť si kostýmy inšpirované módou z 19. storočia.
Výstava Z klenotnice Gemera bude mať aj vzdelávací charakter, umocnený organizovanými workshopmi pre deti základných škôl. Témou prednášok budú kultúrna história Gemera a hudobné nástroje používané od stredoveku až po súčasnosť na Gemeri, ale aj v širšom okolí.
Exponáty na netradičnú interaktívnu pozvánku poskytli občianske združenie Vesna, Banícke múzeum v Rožňave, Banícko – mineralogická expozícia v Nižnej Slanej – súkromná zbierka pána Vandrášika, ukážky remeselníckych nástrojov budú z Domu gemerských remeselníkov z Krásnohorskej Dlhej Lúky.
Bližšie informácie nájdu záujemcovia na internetových stránkach www.kosiceregion.com a www.terraincongita.sk.
Foto: KOCR
Súvisiace články:  Michal Havran: Gemer by mohol byť naším Toskánskom. Ale nebude / Dita Kušnierová: Gemer by nemohol byť naším Toskánskom

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery