Pripomenuli si 24 rokov slobody

DSCN0210 (640x480)V nedeľu večer sa aj v Rožňave, tak ako po iné roky, stretli ľudia, aby si uctili spomienku na udalosti z novembra 1989.
Nežnú revolúciu si prišlo o 17-tej hodine postupne pripomenúť zapálením sviečok pri pamätníku Františky Andrássyovej na Námestí baníkov asi 50 ľudí.
Na podujatie pozývala už tradične redakcia portálu infoRoznava.sk. Medzi prvými tam bol podpredseda Občianskej konzervatívnej strany a šéf jej regionálnej organizácie Tibor Takáč.
DSCN0200 (640x480) (2)K pamätníku prišli aj primátor mesta Pavol Burdiga, poslanec Ján Lach a ďalší miestni, resp. okresní predstavitelia strany Most-Híd. Neskôr aj zástupcovia strany Nova väčšina – Dohoda (D. Lipšic), vedení Robertom Beníkom.
Na spomienke boli aj predstavitelia Matice Slovenskej, Milan Kupčo a Zlatica Halková, ktorá tam prišla spolu s účastníkmi diskusie o Novembri 1989, konajúcej sa v Zóne -M. Tej sa zúčastnil aj Karol Kováč, poslanec MZ, ktorý taktiež pri pamätníku zapálil sviečku.
Spomienkové podujatie skončilo krátko po 18-tej hodine.
November bol fajn
DSCF697717. november, Nežná revolúcia, to bola pre mňa tá najúžasnejšia vec vo verejnom živote. Aj preto, že som mal tú česť byť v epicentre diania – v rodnej Rožňave, v Košiciach u Marcela Strýka a v Mozartovom dome s Jánom Budajom, Fedorom Gálom, Petrom Zajacom a ďalšími. Všetky tie dnešné infantilné náreky, čo sa malo a mohlo spraviť inak a všakovaké konšpirácie, sú mi ukradnuté, pretože táto krajina sa vtedy pričinením konkrétnych ľudí naprieč Slovenskom vrátila, po rokoch svojho fašistického rímskokatolíckeho ošiaľu a desaťročiach komunistickej degenarácie, k prirodzenosti. Tak, ako sa človek vráti spoza mreží na slobodu a je už potom len na ňom, akú cestu životom si zvolí, čomu verí a čím inšpiruje iných. To, ako dnes vyzerá táto krajina, je odrazom našich spoločných túžob a zlyhaní, no nič to nemení na tom, že po Novembri 1989 sme vstúpili, azda nezvratne, do sveta slobody a teda aj zodpovednosti za všetko, čím dnes žijeme – ako jednotlivci i ako komunita občanov, spravujúca svoj štát. No a o to šlo.
Belo Hefler, šéfeditor portálu
Foto: infoRoznava.sk / Gabriel Bogdán, Jozef Šebalj 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery