Prioritné úseky R2 majú určiť samosprávy

Približne do polovice júla majú samosprávne orgány z južnej časti Banskobystrického a Košického kraja oznámiť ministerstvu dopravy, výstavbe ktorých úsekov z približne 150 kilometrov rýchlostnej cesty R2 medzi Kriváňom a Košicami dávajú prioritu.
Informoval o tom v pondelok v Košiciach štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček (SMER) po stretnutí s predstaviteľmi samospráv a regionálnych združení miest a obcí Banskobystrického a Košického kraja.
Rožňavu na stretnutí zastupovali Pavol Burdiga (MOST) a Peter Marko, bývalý zástupca primátora a spoluorganizátor petície za výstavbu rýchlostnej cesty R2 v úseku Gombasek – Včeláre. Súčasný zástupca primátora Ján Lach (MOST) na stretnutí nebol.
„Samotní zástupcovia samospráv povedia, ktoré úseky sú najkritickejšie v rámci R2, aby sme sa na ne mohli sústrediť,“ povedal Stromček. Za najnáročnejšie označil úseky od Kriváňa po Lovinobaňu a potom horský priechod Soroška. Dodal, že by sa tak malo stať v priebehu troch, štyroch týždňov.
Predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa (SMER) uviedol, že sa uskutoční ešte jedno spoločné pracovné rokovanie samosprávnych orgánov.
Stromček doplnil, že už na konci tohto roka bude hotová diaľnica D1 od Ružomberka až po Prešov. Na rýchlostnej ceste R2 budú v prvom polroku 2016 ukončené rozostavané dva úseky Zvolen – Pstruša, Pstruša – Kriváň.
„Dnes už sú vyhlásené verejné obstarávania na výstavbu južného obchvatu Prešova a košického obchvatu Budimír – Bidovce. Prioritou je aj rýchlostná cesta R2 a v súčasnosti už pracujeme na výbere dodávateľa projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie na kritický úsek Soroška. Rovnako sa pracuje na dokumentácii pre stavebné povolenie na úsek od Kriváňa. Veríme, že dokumentácia bude hotová na budúci rok,“ povedal Stromček. Pripravuje sa aj obchvat Košice-Šaca – Košické Olšany.
Európska únia sa podľa Stromčeka vyjadrila, že vzhľadom na intenzitu dopravy nie sú tieto úseky financovateľné z európskych peňazí.
„To ale nič nemení na veci, že pre vládu je to naďalej priorita a pracujeme na príprave jednotlivých úsekov tak, aby sme sa mohli pustiť do realizácie. Či sa budú tieto úseky financovať zo štátneho rozpočtu, alebo sa nájde dohoda s Európskou úniou alebo iné možnosti financovania, to ukáže čas,“ spresnil Stromček.
„Už to vyzerá optimistickejšie ako pred časom, keď sa minister vyjadril, že R2 sa bude robiť niekedy v rokoch 2030 až 2040. Podľa materiálov, ktoré sme dnes dostali, by sa mal úsek Kriváň – Lovinobaňa začať stavať už v roku 2017,“ povedal zástupca primátora mesta Rimavská Sobota Ladislav Rigó.
Dodal, že úsek Rožňava – Jablonov nad Turňou vrátane horského priechodu Soroška sa má začať stavať v roku 2018, Košice-Šaca – Košické Olšany takisto v roku 2018. Ostatné úseky sa majú začať stavať postupne do roku 2023. Rigó uviedol, že ďalšie stretnutie predstaviteľov samospráv sa uskutoční 29. júna.
Ako povedal primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, pokračujú ďalej v zbieraní podpisov pod petíciu za urýchlenie výstavby rýchlostnej cesty R2. V súčasnosti ich už majú okolo 15 000 a chcú získať raz toľko.
Pokračuje aj petícia občanov mesta a okresu Rožňava za prípravu a začatie výstavby rýchlostnej cesty R2 v úseku Gombasek – Včeláre, vrátane tunela Soroška.
Dohodu, ktorá vzišla z pondelkového stretnutia v Košiciach medzi štátnym tajomníkom ministerstva dopravy a primátormi a starostami z Košického a Banskobystrického kraja o ďalšom postupe pri výstavbe rýchlostnej cesty R2 na trase Zvolen – Košice, nepovažuje poslanec NR SR za Most-Híd Árpád Érsek za systémové riešenie.
„Je nepochybné, že v súvislosti s dobudovaním rýchlostnej cesty R2 existujú úseky, ktorým možno priznať vyššiu prioritu. Tú však určuje viacero faktorov a od konkrétneho primátora či starostu to budú, pri všetkej úcte, skôr ich subjektívne odporúčania,“ poznamenal poslanec.
Érsek pripomenul, že k pondelkovým rokovaniam k rýchlostnej ceste R2 ministerstvo dopravy pristúpilo aj pod vplyvom tlaku verejnosti. Naposledy, koncom mája, protestnú akciu organizoval poslanec NR SR Zsolt Simon (Most-Híd) spolu so starostami z okolia Bátky a zúčastnilo sa jej vyše 250 ľudí. Na protestnom pochode za urýchlenú dostavbu R2 sa vtedy okrem Simona a Érseka zúčastnil a poslanec NR SR za Most-Híd, Gabriel Csicsai.
Zdroj: SITA Foto: TASR / František Iván
Dokument na stiahnutie – Petičný hárok / Praktické pokyny k podpisovaniu petičných hárkov

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery