Predajom knihy podporia zbierku

KRÁSNA HôRKA – V piatok 20. júla po náročných a dlhých prípravách vyšlo druhé, prepracované vydanie historického románu Bebekova skaza, odohrávajúceho sa v 16. storočí, od spisovateľa Rafaela Szabó-a.
Príbeh, ktorý kniha rozpráva, sa viaže na hrad Krásna Hôrka a jeho blízke okolie. Kniha má 139 strán a je ilustrovaná farebnými ilustráciami, dotvárajúcimi atmosféru deja.
V historickom diele sa autor vracia do čias, keď na hrade Krásna Hôrka bačoval neľútostný hradný pán Bebek. Dej románu sa odohráva na Spiši a Gemeri a rozpráva o práci baníkov a drancovaní slobodných kráľovských miest Smolníka, Gelnice a Tichej Vody.
V dramatickej podobe vykresľuje aj reformáciu, ktorá prebiehala v tej istej dobe. Kniha je plná dobrodružstva, napätia, boja s katastrofami, lásky a hrdinstva.
Román bol pôvodne vydaný v roku 1993 v náklade 1500 kusov, ktorý sa v priebehu krátkeho času rozobral, najmä vďaka obľube u turistov, navštevujúcich hrad Krásna Hôrka. Odvtedy nebola realizovaná jeho dotlač, resp. ďalšie vydanie až doteraz.
Keďže v marci 2012 vypukol na hrade Krásna Hôrka požiar, ktorý zničil jeho strechu a tento skvostný hrad je v dôsledku toho verejnosti neprístupný, vydavateľ knihy, firma Ing. Peter Szabó – VICTORY STUDIO, sa rozhodol, že sumu 2 eurá z každého exemplára knihy, predaného od 20.7. do 1.12.2012 poukáže na účet verejnej zbierky Slovenského národného múzea pre obnovu hradu Krásna Hôrka, číslo účtu 7000443743/8180.
Finálna výška sumy na podporu hradu tak môže byť až do 3000 Eur. Po 1.12.2012 bude vydavateľ informovať o výške dedikovanej sumy na obnovu hradu ako aj o jej prevedení na účet horeuvedenej verejnej zbierky na oficiálnej web stránke knihy www.bebekovaskaza.sk
Knihu si môžete kúpiť napríklad v Turistickom informačnom centre na Námestí Baníkov v Rožňave a v Kaštieli Betliar pri pokladni. Krst knihy sa uskutoční v rámci 7. ročníka Krásnohorských hradných hier 18. augusta v Krásnohorskom podhradí.
Hlavnými hrdinami románu Bebekova skaza je banícka rodina Karola Zavilu. Do rodiny Zavilovcov vstupuje náhly prepad mesta, pri ktorom zahynie otec i matka. Ich syn je priklincovaný o strom. Bebek snová ďalšie dobyvateľské plány. Podarí sa hlavným hrdinom zastaviť ho a prinavrátiť obyvateľom slobodných kráľovských miest slobodu, ktorá im patrí?
Foto: infoRoznava.sk/Roland Neupauer

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Slovensko potrebuje parlament regiónov