Pravici sa nepozdáva prenájom nemocníc

Dlhodobý prenájom štyroch okresných nemocníc – v Rožňave, Spišskej Novej Vsi, Trebišove a Michalovciach – v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja (KSK) sa nepozdáva tak klubu SDKÚ-DS, ako aj klubu KDH krajského zastupiteľstva.
Rožňavská nemocnica je pred krachom
Najvyššiu stratu, sedem miliónov korún, vygenerovala k 30. júnu 2008 Nemocnica s poliklinikou v Rožňave.
“U všetkých nemocníc zaznamenávame negatívny vývoj záväzkov, zisk je nižší ako vynaložené finančné prostriedky na obstarané investície. Pri takomto vývoji hrozí postupné zadlžovanie nemocníc, ako aj nedostatok finančných zdrojov na nevyhnutné investície,” povedal vedúci odboru zdravotníctva KSK Jozef Sabo.
Medzinárodný tender
“Vstup strategického partnera bude podmienený tým, že majetok ostane v rukách KSK. O odpredaji nemocníc neuvažujeme. Na výber strategického partnera po schválení poslancami zastupiteľstva bude vypísaný medzinárodný tender,” doplnil Sabo.
Podozrenia a indície pravice
NovotnýSDKÚ-DS a KDH majú podozrenia. „Máme vážne podozrenia a indície, že celý proces prenájmu je robený pre už vybraného, konkrétneho záujemcu. Podľa našich indícií KSK má nemocnice prenajať spoločnosti Agel. Existujú indície o prepojení medzi spoločnosťami Fakon – Martek Medical – Agel. V minulosti pôsobili predseda KSK Zdenko Trebuľa a súčasný predseda Národnej rady (NR) SR Pavol Paška v spoločnosti Fakon, ktorú na jar tohto roku prevzala firma Martek Medical, ktorá je súčasťou konglomerátu pod vedením Agel,“
„My sa nebránime, aby do nemocníc vstúpil strategický investor, z pohľadu stredopravých strán je to dobré. Ale sme presvedčení, že dlhodobý prenájom štyroch nemocníc jednému záujemcovi nie je výhodný pre nemocnice, ani pre KSK. Ja neverím, že si niekto prenajme nemocnicu a bude do nej investovať stovky miliónov korún,“ vyhlásil Novotný (na fotke). Podľa jeho vyjadrenia má vraj ísť o prenájom na 20 až 30 rokov buď za korunu, alebo vo výške odpisov.
Uviedli to v pondelok na tlačovej besede poslanci KSK Viliam Novotný (SDKÚ-DS) a Michal Bartoš (KDH).
Zastupiteľstvo KSK sa otázkou nemocníc už zaoberalo, písali sme o tom tu – čítať viac, no zatiaľ definitívne nerozhodli. Na budúcom zastupiteľstve KSK, ktoré sa uskutoční 27. októbra, tento bod nie je zaradený do programu rokovania.
Foto: SITA, archív Inforoznava.sk
Zdroj: Webnoviny

Súvisiace články:

Zvažujú vstup investora
Pacienti nemocnice mali problém s parkovaním
Langer v rožňavskej nemocnici skončil

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery