“Prase na hrad….

….bude-li třeba, lze ho i zabít.“ Hej, aj takto drzo a nekorektne sa dá pristúpiť k prezidentskej kampani. Kontroverzný český časopis Reflex práve týmto sloganom reagoval na tamojšie kortešačky potenciálnych alfa-samcov. Teraz tu čosi podobné máme aj my a tak som sa rozhodol, že budem znova trocha špiniť do vlastného hniezda…
Prezidentská kampaň je biedna, úbohá, nestojí ani za fajku najlacnejšieho gruzínskeho tabaku.
Ale prečo by vlastne mala?
Kult neúspechu, malomeštiackosť a pátos, z ktorého je mi pravidelne už niekoľko rokov nevoľno – to je vyabstrahovaná slovenská duša. Plná mohutného cirkevníctva, závisti, insitného umenia klebetiť a intrigovať – a, samozrejme, prepchatá mŕtvymi kozami najrôznejších susedov.
A tomuto marazmu by mala zrazu prepožičať svoju tvár univerzitná profesorka? Kvôli čomu?
Jej nie veľmi vydarená pletka s ministrovaním a prijímanie spoločných hostií na ÚV SDKÚ-DS mnohých presvedčili len o jednom – flirt s politikou je mizernou investíciou do budúcnosti. Hlavne pre tých vzdelaných a múdrych.
Áno, Iveta Radičová je našou jedinou možnosťou ukázať, že patríme do Európy. Nehovorí však nič o našich charakteroch, kontaminovaných permanentne zlými voľbami a dennodennými malými špinavými zlyhaniami. Tie nevyžehlí žiadna Radičová. Potemkinovský dizajn jej voľby je evidentný a cítiť z neho alibizmus.
Najhoršie totiž nie je to, že by nebola zvolená – tým by sme len potvrdili náš reálny stav. Naozaj zlé to bude vtedy, keď si jej zvolením vykúpime svoje svedomie. Tento bezprecedentný odpustok by nás mrzel ešte veľmi dlho – v prípade, že zároveň neprejdeme strastiplnou cestou katarzie, na konci ktorej bude priam zenové zistenie, že na prezidentovi až tak nezáleží.
Záleží najmä na tom, aby sme sa za svoje myslenie a činy nehanbili sami pred sebou. A v tom nám žiadna Radičová (či nebodaj Mikloško) nepomôžu.
Takže: „Prase na hrad!“ – vyžerme si to do dna, aby sme si mohli vážiť deň, keď už budeme pripravení na niečo lepšie.
Teraz to však ešte nebude.
PS:
Autor tohto textu bude, napriek všetkému vyššie napísanému, voliť Ivetu Radičovú. To preto, lebo on sám si už neskromne myslí, že je na takúto prezidentku pripravený.

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery