Polícia odporúča občanom

policajny_zbor_sr_logo_medium.gifV letnej dovolenkovej sezóne opúšťa veľa ľudí na dlhší čas svoje príbytky. Čas dovoleniek sa tak stáva ideálnym obdobím pre bytových vlamačov.

Polícia preto radí občanom dodržiavať tieto odporúčania:
Starostlivo zamykajte dvere a zatvárajte okná. Nezabúdajte ani na podkrovie, poschodie, malé strešné a pivničné okná. Zlodej je totiž schopný dostať sa dovnútra každým otvorom väčším ako ľudská hlava.
Zabezpečte si kvalitný bezpečnostný zámok v kombinácii s ďalšími zabezpečovacíme prostriedkami, napr. bezpečnostné závory, bezpečnostné retiazky, výplne dverí zabezpečte proti roztiahnutiu poistky dverových závesov, dvere spevnite oplechovaním.
V prípade, že bývate na prízemí, je potrebné nainštalovať okrasných mreží a bezpečnostnej fólie na okná, balkóny a loggie.
Nikdy nenechávajte kľúče na tzv. dohovorených miestach (pod rohožkou, v kvetináči…). Sú to prvé miesta, kde zlodeji hľadajú. Nie je  vylúčené, že vaše zvyky pozorujú z diaľky už dlhší čas. Ak v čase vašej neprítomnosti zveríte niekomu kľúče od bytu, dôkladne zvážte, či je to osoba spoľahlivá a dôveryhodná.
Využívajte osvedčené „kukátko“. Pohľad doňho vám umožní premyslieť si, či zvoniacemu otvoríte. Aj v tomto smere je na našom trhu dostatočný výber priezorov, ktoré vám umožnia vidieť celý chodbový priestor (tzv. panoramatické priezory). V žiadnom prípade neotvárajte dvere a nevpúšťajte do bytu osoby, ktoré nepoznáte. Naučte tejto zásade svoje deti, ale i starých rodičov. Najmä občania – dôchodcovia sú častým terčom falošných kontrolórov či zástupcov poisťovní.
Neuschovávajte väčšie finančné čiastky doma, bezpečnejšie budú v bankovom ústave. Heslo vašej vkladnej knižky, v prípade, že si ho zapíšete, nikdy nevkladajte do vkladnej knižky, uložte ho oddelene na inom. bezpečnom mieste.
Cennosti, hlavne šperky, cenné zbierky a podobne môžete počas vašej dlhodobejšej neprítomnosti uschovať v prenajatom trezore banky.
Doklady od drahého priemyselného i spotrebného tovaru si dobre uschovajte. Vyznačené výrobné číslo na doklade umožní polícii pátrať po vašom odcudzenom majetku, po páchateľovi krádeže, vec identifikovať a vrátiť ju späť do vášho vlastníctva.
Počas vašej neprítomnosti požiadajte príbuzných, známych alebo susedov, aby vám pravidelne vyberali poštovú schránku a občas skontrolovali neporušenosť bytu.
Nezaťahujte okná bytu roletami – dávate tým na vedomie, že nie ste doma.
Mať dobré vzťahy so susedmi je jedným z najlepších spôsobov, ako zabezpečiť svoj byt či dom. Požiadajte ich, aby venovali pozornosť okoliu vášho domu, bytu, prípadne si všímali pohyb neznámych podozrivých osôb.
Dbajte na dobrú viditeľnosť vstupu do domu. Zlodej vždy uprednostňuje prístup maskovaný kríkmi či stromami, pretože sa cíti byť dobre krytý.
V súčasnosti je viac než vhodné mať byt alebo dom poistený.
Informácie nám poskytla kpt. PhDr. Mária Faltániová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici.
© Inforoznava.sk redakcia@inforoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery