Petíciu na podporu výstavby R2 a tunela odovzdajú úradu vlády na Petra a Pavla

V pondelok odštartovala petícia občanov mesta a okresu Rožňava „za prípravu a zahájenie výstavby rýchlostnej cesty R2 v úseku Gombasek – Včeláre, vrátane tunela Soroška, od roku 2016“.
Jej prvými signatármi sa stali primátor Rožňavy Pavol Burdiga (Most) a Peter Marko, bývalý zástupca primátora okresného mesta. Obaja o tom informovali na tlačovej besede v priestoroch Mestského úradu v Rožňave.
V texte petície pripomínajú, že v uvedenej veci nebolo splnené uznesenie vlády č. 816 zo 4. októbra 2006 v bodoch B1 a B2 a to „ukončiť výstavbu uvedeného úseku R2 do roku 2013“.
„Myslím, že je to vec, na ktorú čakáme všetci, patríme medzi najchudobnejšie okresy,“ zdôraznil okrem iného primátor.
„Mali sme vzor z Prievidze. Podobnú petíciu urobili v roku 2010, na úrad vlády odovzdali viac ako 16 tisíc podpisov. Od tej doby sa tam stavia od Trenčína smerom na Prievidzu až po Nováky,“ doplnil ho Peter Marko.
Ako dodal, od Zvolena sa len ťažko dobuduje rýchlostná cesta včas, preto sa rozhodli podporiť výstavbu smerom na Košice.
DSC_3743
Petícia, ktorú spustili, dôvodí dlhodobou vysokou nezamestnanosť v meste a v okrese (do 25 %), čo sa podľa nich nezmení až do doby príchodu nových investorov do priemyselného parku a tento stav bez kvalitnej rýchlostnej cesty R2 bude pretrvávať.
Argumentujú tiež štatistikou dopravnej nehodovosti, z ktorej vyplýva, že za posledných 5 rokov sa horský prechod Soroška zaraďuje medzi najrizikovejšie miesto na medzinárodnom hlavnom ťahu E 571.
DSC_3750
Rozvoj turistického ruchu je podľa nich dnes už závislý na kvalite a bezpečnosti rýchlostnej cesty R2 z Košíc do Rožňavy, vstupnej brány do Slovenského raja, Slovenského krasu a tunajších jaskýň, ktoré sú zaradené do Svetového dedičstva UNESCO.
Výstavbou rýchlostnej cesty R2, najmä tunela Soroška, sa podľa ich názoru môže vytvoriť veľké množstvo pracovných príležitostí pre nezamestnaných v baníckej profesii z Nižnej Slanej, ale aj z Rožňavy.
V petičnom výbore je spolu s Burdigom ďalších dvanásť ľudí, primátorov a starostov okresu Rožňava. „Dostal som mail aj z obce Bátka, tiež by sa chceli pripojiť. Oslovil som aj primátorov Tornale a R. Soboty, no tí sa rozhodli zatiaľ nezapojiť.“ 
„Nehanbím sa, aj keby to bol len zúfalý pokus,“ zdôraznil na záver Pavol Burdiga, ktorý je aj poslancom krajského parlamentu v Košiciach a členom predsedníctva strany Most.
Petícia bude trvať desať týždňov, na úrade vlády ju chcú odovzdať 29. júna, keď majú sviatok mena Peter a Pavol. „Takto to vyšlo,“ ozrejmil s úsmevom Peter Marko.  
V Rožňave môžete petíciu podpísať vo vestibule mestského úradu, alebo v kancelárii TIK-u na Námestí baníkov, prípadne si ju stiahnuť z odkazu, uvedeného nižšie a podpísaný petičný hárok potom doručiť petičnému výboru.
Foto: infoRoznava.sk / Rudo Štober
Dokument na stiahnutie – Petičný hárok

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery