Pár slov o zodpovednosti

10365255-jakub-imanek.jpgZneužitý a zavraždený bol malý chlapec a nikto z kompetentných sa za to necíti byť zodpovedný. To má čo znamenať?!

Kaliňák – výhovorky. Harabín – výhovorky. Ráši – výhovorky. Džodla – výhovorky. Hnusné, odporné vykrúcačky a odvádzanie pozornosti od podstaty problému. To je najnovší desivý hit dnešných dní v podaní niekoľkých mediálnych autorít a lekárskych špecialistov.
Nie je potrebné znova prepisovať chronológiu tejto absurdnej tragédie, ktorej sa dalo predísť. Ani siahodlho moralizovať – Jakubovi to život nevráti. Ani pokojný spánok jeho rodičom.
Takže len niekoľko poznámok, ktoré by – podľa mňa – nemali zapadnúť prachom nevšímavosti a ľahostajnosti:
Pedofília je choroba, ktorej nebezpečnosť je pre spoločnosť absolútna. Nie preto, že to hovoria farizeji z KDH alebo KBS, ale preto, že potenciál ublížiť dieťaťu je neuveriteľne vysoký.
Ambulantná liečba tejto diagnózy je jednoducho neakceptovateľná – cenou za nerešpektovanie tohto faktu je vždy a výlučne násilný zásah do duše a tela dieťaťa. Zásah, ktorý sa už nedá opraviť.
O úrovni ministra spravodlivosti SR svedčí jeho myšlienka, že preňho je sväté, že súdy nepochybili. Ani z jeho úst, ani z úst ostatných kompetentných nezaznelo ani slovo ľútosti, ani náznak ospravedlnenia. Žiadne vyjadrenie sústrasti pozostalým.
Dokonca sa o nich ani nezmienili. Všetko, čo sme si od nich vypočuli bolo, že oni nepochybili.
O vyvodení osobnej zodpovednosti vyplývajúcej z toho, že práve oni mohli (a mali) zo svojich pozícií tomu všetkému zabrániť, ani ň.
A pritom možno stačilo jediné – efektívne, spoľahlivo a komplexne komunikovať.
V žiadnom prípade nechcem paušalizovať a strkať všetkých do jedného vreca. To určite nie. Teraz je zodpovedný personál plešiveckej psychiatrie, konkrétni ministri, sudcovia a policajti, ktorí nekonali, keď mali, ktorí nevyužili svoje profesionálne schopnosti a možnosti, ktoré im ponúka ich postavenie, aby predišli tejto tragédii.
ps 1
Nie je to tak dávno, čo portál Sme.sk poskytol na svojom blogu priestor prezentovať pozitíva pedofílie istému človeku pod nickom „Liddel“. Admini svoj postoj obhajovali právom na slobodu slova a prezumpciou neviny. Za zmienku stojí aj to, že napríklad pri svojej registrácii na blogu nemusel dodržať pravidlá platné pre zvyšok blogerov. Pre mnohých ľudí (vrátane autora tohto textu) bola táto kauza poslednou kvapkou, po ktorej už berú portál Sme.sk s výraznou rezervou.
ps 2
Najnovšie číslo týždenníka Respekt na svojich stránkach prináša obsiahlu reportáž o temnom svete obetí sexuálneho zneužívania. O tom, ako je pre maloletú obeť násilím už to, že je násilníkom presvedčená, že si to zaslúži, že je to normálne a bežné. O tom, ako sa z takýchto tráum obete nedokážu dostať ani po desiatkach rokov. O tom, ako nenapraviteľne je tým zasiahnutý aj život detí týraných ľudí. I o tom, ako namiesto pomoci od kompetentných i blízkych často prichádza smiech a neveriace krútenie hlavou.
To čítanie sťahuje hrdlo…

© Inforoznava.sk Rado Kovács kovacs@inforoznava.sk

Podrobnosti vyšetrovania pozrite tu. Foto: Aktualne.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery