Pár slov o rozhorčenosti

Hrad Krásna Hôrka vyhorel. Vieme, a vďaka našim kolektívnym jasnovideckým schopnostiam sme to vedeli už pred tým, ako sa ukončilo vyšetrovanie, že vinu na tom majú miestni Rómovia. Pri tejto príležitosti (možno vďaka nej) by sme chceli poukázať na fakt, že Rómovia ako takí, a títo krásnohorskí tiež, žijú aj na miestach, ktoré im neprináležia. Ľudovo povedané, ich stavby sú „čierne“ ( ó, aké príznačné!).

Nielenže sme skvelí pozorovatelia, ktorí už z diaľky vedia odhadnúť jadro problému, ale, a to najmä, sme tí najlepší sudcovia. Sme nielen prísni, ale najmä spravodliví. Aspoň si to radi o sebe myslíme.

Je mi jasné, že v dnešnej dobe sociálnych neistôt hľadáme príčinu toho, prečo sa nám nežije ľahko. Je to logické a správne. Pýtame sa a nenachádzame odpovede, prečo si uťahujeme opasky, ale nikdy nič neušetríme, prečo sa skladáme, ale nezdieľame, prečo má niekto všetko a my nič. Iste, je to nefér a krajne nespravodlivé. Niekedy však odpovede nájdeme (alebo nám ich niekto ponúkne?) a to človeka núti zbystriť pozornosť.

Pretože na týchto odpovediach a riešeniach niečo smrdí.
Pretože príčina našich problémov sa zrazu, a nie je nič jednoduchšie, nachádza v konaní tých, ktorí sa dokážu brániť najmenej. Za svojho nepriateľa sme si tentoraz zvolili Rómov.

Pozor, nechcem obhajovať darebákov. V žiadnom prípade! Ale skúsili sme sa na vec pozrieť aj komplexnejšie?

Na tomto mieste mi napadá tisíc otázok. Týkajú sa, trebárs, rovnosti šancí pri získaní zamestnania, možností ísť študovať alebo dôstojne žiť (určite vy všetci máte skúsenosť so žobrajúcimi deťmi pri Tescu, bez ohľadu na ročné obdobie, nočnú či dennú hodinu, sviatok alebo piatok).

Ale vráťme sa k čiernym stavbám. Áno. Rómovia skutočne nelegálne založili osady na miestach, ktoré im nepatrili. Úprimne súcitím s majiteľmi pozemkov. Ale.

Na rozličných plochách nášho mesta, aj nášho štátu, vyrástlo zopár stavieb a niektoré sú skutočne veľkolepé. Na tom by nebolo nič, keby to nemalo jeden háčik: tieto stavby síce majiteľa majú, no plocha pod nimi nie, resp. plocha pozemku sa nezhoduje s majiteľom pozemku. Celkom ako u tých Cigánov. Pritom plocha týchto pozemkov sa možno rovná aj ploche tých osád. To nám neprekáža?  Tieto stavby sú predsa rovnako „čierne“ .

V poriadku, majitelia sú možno menej problémoví. Ale aj tak, ide predsa o zabratie plochy, ktorá im nepatrí. Je to rovnako krádež a zločin na nás všetkých . Prečo nám teda práve tieto „čierne“ stavby neprekážajú? Pretože majitelia týchto stavieb nie sú biedni a nevzdelaní, ale naopak, majú v rukách kapitál a za sebou silných spojencov?

Toto nie sú iba rečnícke otázky.

Ilustračné foto: Stock.xchng

Renáta Pástorová Szappanosová

O autorovi Renáta Pástorová Szappanosová

Autorka je učiteľkou základnej školy. E-mail: rena.sova@gmail.com

Zobraziť všetky príspevky od Renáta Pástorová Szappanosová →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli