O pár dní bude rozhodnuté

DSCF8720Termín rokovania poslancov, na ktorom okrem iného rozhodnú aj o predaji, resp. nepredaji pozemkov mesta pod areálom autobusovej stanice, sa blíži. My sme sa boli pozrieť, ako to vyzerá v okolí hypermarketu Tesco, ktorý už tam práve štyri roky stojí.
Postavením ďalšieho obchodného domu v tejto lokalite  by sa situácia podľa všetkého ešte zhoršila. Po tom, čo vedenie Tesca požiadalo samosprávu o pomoc so zabezpečením poriadku pred jeho vstupom, prejavili sa problémy s asociálmi v jeho bezprostrednom okolí.
Doplácajú na to predovšetkým obyvatelia priľahlých bytoviek, v ktorých zátiší skupinky bezdomovcov a rôznych podivných zoskupení holdujú lacnému vínu a hlučnej zábave najmä v čase vyplácania sociálnych dávok.
Okrem smetiska zanechávajú po sebe aj zapáchajúce stopy, keďže spontánne využívajú okolie na svoje biologické potreby pre všetky svoje telesné otvory. A tak sa stáva práve najbližšie okolie hypermarketu doslova hnojiskom špiny, či zvratkov, kde nie sú výnimkou ani polihujúce telá v ťažkom stave opitosti, či sfetovania.
DSCF8752Detské ihrisko nad Tescom, darované mestu,  zmizlo už minulý rok, rovnako tak lavičky. Oboje sa stalo eldorádom vysedávajúcich opilcov, ktorí na svoj „piknik“ zamierili rovno od pokladne hypermarketu. Východiskom nebolo nič iné, než preliazačku aj lavičky demontovať.
Bandy opilcov si však našli na svoje večerné, či nočné etudy neďaleký prameň nepitnej vody. Tam môžu vysedávať dokonca pod strieškou a nerušene. Ešte ani raz tam neprišla situáciu skontrolovať polícia – z auta sa to aj dosť ťažko dá zmysluplne robiť a pešie hliadky vidieť v Rožňave výnimočne a sotva cez deň. A pritom sú v celej tejto lokalite až štyri školy – dve základné, jedna špeciálna a jedna umelecká.  
Popred jednu z nich – Z. Fábryho, večer čo večer tiahnu procesie pripitých do svojich obydlí v severnej časti mesta, ale ani tu nevidieť políciu. Tú nevidieť preventívne konať ani na námestí, kde vo večerných hodinách prebieha takmer pravidelne akési rely frustrovaných adolescentov. Ozýva sa to celým mestom, ale na mestskú či štátnu policajnú stanicu to zrejme akosi nepočuť.    
Je až zarážajúce, že na schodoch chodníka na parkovisko Tesca a prístupu na autobusovú stanicu je už niekoľko dní zvalené kovové zábradlie a nikto sa nestará o jeho opravu. Podobne je to o niečo ďalej na schodisku z Komenského ulice ku škole Z. Fábryho, kde chýba časť zábradlia najmenej rok. Obidva prístupy sú pritom mimoriadne frekventované, najmä ráno a popoludní, tak pre dospelých ako aj pre školopovinné deti.
Do celého postredia významne zasiahla aj prebiehajúca výstavba Domu nábytku, ktorú nazval exprimátor Rožňavy Imrich Ondréšik v diskusnom fóre mesta „zrúdou“. Mestský chodník ústi priamo na plot stavby a celé okolie pôsobí chaoticky. Koľko zelene tam nakoniec vôbec ostane? Predá mesto už predtým žiadané pozemky v tesnej blízkosti stavby? Naposledy tomu zabránila len petícia tam žijúcich občanov.   
 
DSCF8726Situácia priamo nad parkoviskom Tesca a autobusovou stanicou pripomína viac než mestskú zeleň akýsi permanentný happening asociálov – špina, smrad, odpadky, rozvalení opilci. Slávny múrik, hojne skrášlený odpadkami,  je zas posedom mladých. A pritom by ho stačilo jednoducho rozobrať a rovnako tak aj sedenie pod strieškami už dávno nepitných prameňov.  
V tom lepšom prípade by sa mali kompetentní zamyslieť aj nad tým, aké kategórie reštauračných, či bufetových služieb povolia a kde vôbec. Širšie centrum mesta sa totiž pravidelne mení v čase sociálnych dávok na verejnú krčmu v špeciálnej kategórii open air.   
Toto všetko sa deje v lokalite, ktorú si náš pán primátor cení ako najvzácnejšiu nielen v meste, ale aj v okrese a bez povšimnutia mestskej či štátnej polície, hygieny, správcov bytoviek a aspoň jedného živého poslanca. Špina, bordel, výkaly, hlučné a oplzlé správanie štátnych opilcov a svojský temperament niektorých spoluobčanov. A nevšímavosť zodpovedných. Taká je Rožňava vo svojom srdci. Pozrite sa sami.  
A ak by ste nám chceli poslať fotky z iných častí Rožňavy s výhľadom, môžete tak urobiť buď na redakčný email redakcia@inforoznava.sk , alebo anonymne cez odkazovač kliknutím na Odkazy pre redakciu
Pravdaže, rovnako radi dáme priestor na vyjadrenie kompetentným, či zainteresovaným – ak vôbec nájdu k tomu odvahu. 
 
Foto: Inforoznava.sk / Jozef Šebalj
Súvisiace články:
M. Gärtner: Vizualizácia je zavádzajúca
Kaufland dohodli už pred rokom
Otvorený list poslancom mesta už viac ako 875 podpísaných – kliknite tu

DSCF8722DSCF8741DSCF8723DSCF8750DSCF8755DSCF8746DSCF8757DSCF8747DSCF8721DSCF8751DSCF8748DSCF8749DSCF8736DSCF8742DSCF8725DSCF8730

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery