Neznáma možnosť voľby

Každý kto vlastní počítač alebo notebook vie až príliš dobre, že samotný výrobok na bezproblémové fungovanie nestačí. Dnes sa dá v rozmedzí okolo 600 eur vybrať prístroj s hodnotami, o ktorých sme mohli pred pár rokmi iba snívať.
Použité technológie idú pritom neustále dopredu a čuduj sa svete komponenty masovo zlacnievajú. Jediná vec, ktorá však nejde s cenou takmer nikdy dole, je operačný systém. Ak si už kupujeme nový počítač, väčšina ľudí siahne po notebooku, alebo stolovom PC s najpoužívanejším operačným systémom.
Čo si však ale zákazník musí uvedomiť je fakt, že tento operačný systém nie je darček, ale ľudia si zaň platia spolu s nákupom zariadenia. Najpredávanejším operačným systémom je pritom momentálne Microsoft Windows 7, ktorého najpoužívanejšia Home Premium licencia pre bežných užívateľov stojí v priemere 90 eur. Je to v celku dosť zaujímavá suma a preto logicky z toho vyplýva, že reálne náš nový počítač stál niečo cez 500 eur a zvyšok zhltol operačný systém.
Skutočne ale musíme platiť za operačný systém? Mnohí si zrejme povedia: „Nie, ja nikdy ani nebudem, keďže ho mám načierno ako polovica jeho užívateľov.“ Ak ale nechceme hazardovať so svojou slobodou a taktiež so svojim počítačom, mali by sme si premyslieť, čo urobíme.
Dnes už sme našťastie v dobe, keď sa kradnúť, ale ani platiť nevyplatí. Je tu mnoho plnohodnotných alternatív a neraz aj kvalitnejších, ako najpoužívanejší platený operačný systém. Hovorím o Linuxe a jeho distribúciách. Mnohí si pri slove Linux predstavia príkazový riadok (terminál) na čiernom pozadí, kde sa premietajú samé písmená a nuly.
Áno, prvé pokusy takéto skutočne boli. Lenže podobne ako Microsoft v roku 1985 uvoľnil svoju verziu Windows 1.0, založenú na DOSe a až neskôr v roku 1993 prešiel na jadro NT, ktoré sa používa dodnes, tak takým istým vývojom prešiel aj Linux, ktorý oslavuje 20 rokov.
Ak hovoríme o Linuxe, hovoríme iba o jadre samotnom, nie o distribúcii. Najznámejšou distribúciou, založenou na Linuxe, je Ubuntu. Ako som spomenul vyššie, dávno to nie je príkazový riadok a myslím si, že väčšina bežných užívateľov ho ani nikdy nepoužije. Je to plnohodnotný systém, ktorý zvláda všetko to, na čo sme zvyknutí, ba dokonca v mnohých prípadoch viac.
Je graficky veľmi prepracovaný a čo je najlepšie, je plne prispôsobiteľný požiadavkám užívateľa. Je taktiež úplne lokalizovaný do slovenského jazyka.
Máte strach o aplikácie, ktoré ste bežne používali?
To vôbec nemusíte. Konkrétne Ubuntu disponuje Centrom slobodného softwaru, v ktorom sú tisíce bezplatných aplikácii, od kancelárskych až po komunikačné, s ktorými môžeme telefonovať cez internet úplne zdarma.
Ďalšou výhodou oproti najrozšírenejšiemu operačnému systému je to, že nepotrebujete antivírusový program. Ak chcete kvalitnejšiu ochranu, vo Windowse si za ňu musíte aj patrične zaplatiť. Ročne vás to môže vyjsť minimálne na 20 eur.
V Linuxe vám táto starosť úplne odpadá a vy tak ušetríte ďalšie finančné prostriedky, ale aj systémové požiadavky, pretože každý antivírusový program uberá z výkonnosti počítača. Hovoril som aj o častej nelegálnosti najpoužívanejšieho operačného systému v našich končinách. Prečo teda nemať niečo legálne, bez starostí a obáv?
Prečo ste možno doteraz o tejto alternatíve možno ani nepočuli?
Dôvod je jednoduchý. Obrovské giganty tlačia na výrobcov a predajcov techniky, aby dodávali spolu s ich výrobkom ich operačný systém. Platíte tak hneď dvakrát. Hnevá ma, že predajcovia v drvivej väčšine zákazníkovi zataja možnosť kúpy samotného zariadenia s inštaláciou Linuxovej distribúcie a domnievam sa, že takto vedome zavádzajú zákazníka.
Ak nebudete spokojní s Linuxom, môžete si kedykoľvek platený systém kúpiť. Ide predovšetkým o možnosť voľby, veď sú to vaše peniaze.
A čo je na Linuxe úplne najlepšie? Že nezaplatíte ani euro, lebo je zdarma ako aj pri spomínanej najznámejšej distribúcii Ubuntu. Pod článkom nájdete videá s náhľadom spomenutých operačných systémov. (Ubuntu 11.04 v predstavovanej novej finálnej verzii vyjde 28. apríla).
Juraj Karika, editor sekcie Dobsina.net
Ilustračné foto & video: Youtube.com

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery