Experti navštívili rožňavských vojakov

Špičkové mobilné identifikačné laboratórium, špeciálna odmorovacia technika, výzbroj a ďalšie spôsobilosti. Aj týmto sa odprezentovali naši chemici vo vojenskom útvare RCHBO v Rožňave 41 vojenským predstaviteľom z 25 krajín OBSE (Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe), ktorí sú na návšteve Slovenska.
Cieľom ich návštevy je nielen zvyšovať transparentnosť, ale aj dôveru medzi účastníkmi členských krajín OBSE.
„Zahraničným pozorovateľom sme predviedli našu vojenskú techniku, ktorá sa využíva pri dekontaminácii a dynamickou ukážkou sme demonštrovali záchranu zranených z kontaminovaného prostredia, ktoré bolo zasiahnuté toxickými chemickými látkami.“ vysvetlil veliteľ práporu RCHBO podplukovník Oliver Toderiška.
Podľa zástupcu veliteľa pozemných síl OS SR pre podporu Juraja Krištofoviča je takáto spolupráca dvoch susedských krajín posilňovaním dôvery a bezpečnosti.
„V súčasnom svete poznamenanom vysokou dynamikou vývoja udalostí a zmenami bezpečnostného prostredia rastie potreba budovania dôvery a posilňovania vzájomných vzťahov v politickej, ekonomickej, ale aj vojenskej oblasti, sme presvedčení, že OBSE ponúka široký rámec nástrojov nielen pri riešení konfliktov, ale najmä pri ich predchádzaní,“ dodal brigádny generál.
Predstaviteľom OBSE bolo prezentované okrem chemických spôsobilostí aj vojenská letecká základňa na Sliači. Táto návšteva je len jednou časťou aktivít, ktoré sa počas roka vykonávajú na území Slovenska v súlade s  Viedenským dokumentom z roku 2011.
Podľa ustanovení Viedenského dokumentu 2011, má každý účastnícky štát OBSE povinnosť zariadiť návštevu predstaviteľov ostatných účastníckych štátov na jednej zo svojich leteckých základní  a jednej z obvyklých mierových základní a umožniť im pozorovať vojenské činnosti.
Slovenská republika sa prvý krát v histórii organizovania týchto návštev dohodla na vzájomnej spolupráci s neutrálnou krajinou Rakúskom a vypracovali tak týždenný program návštevy oboch krajín.
TASR informovala hovorkyňa MO SR Martina Balleková.
Ilustračné foto: Archív MO SR

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery