Nakydalo

V lyrizovanej próze to v príbehu funguje tak, že prírodné deje akoby predznamenávali konanie postáv, alebo sú tieto postavy pomocou toho, čo sa deje v prírode, priamo či nepriamo charakterizované. My sme mali možnosť vychutnať si čosi podobné – ale v opačnom garde: vo štvrtok sme tŕpli a smiali sa spolu s našimi poslaneckými favoritmi a na druhý deň si svoj názor povedala aj zimná obloha.
Nie je podstatné, či budeme túto výmenu považovať za dôsledok globálneho otepľovania (širšie: narušenie prirodzeného chodu vecí) alebo len za preexponovaný konštrukt autora týchto riadkov – v každom prípade nemožno neregistrovať, že prírodné a spoločenské kalamity spolu istým spôsobom súvisia. Minimálne u nás.
Kalamitné myslenie niektorých volených zástupcov ľudu si priam žiada tesať do múrov Mestského úradu. Už len preto, aby sme si mohli neskôr pozrieť, ako s nimi narába ľudová tvorivosť. Českému výtvarníkovi Vladimírovi Boudníkovi domaľovávanie škvŕn a puklín na malostranských múroch v 50. rokoch minulého storočia vynieslo miesto v panteóne najvýznamnejších českých umelcov. Naše ambície tak ďaleko siahať nemusia, určite by sme sa však dočkali neočakávaných prekvapení.
Takto sa nám o prekvapenia (úsmev na tvári, zvýšený tlak…) starajú len tí, ktorých si platíme za niečo celkom iné. Napríklad taký poslanec Dávid, ktorého odpočet vlastnej činnosti spočíva v tom, že zvýšeným hlasom oznamuje, ako dlho je už vo funkcii. Štvrťstoročnica je skvelé jubileum, ktoré sa dá vyšperkovať snáď len nomináciou na Cenu mesta za celoživotné dielo v prospech samosprávy. Už teraz gratulujem, karafiát tiež určite pošlem.
Alebo taký poslanec-viceprimátor Kardoš. Pri ňom si niekedy úpenlivo želám, aby jeho nezávislosť mala charakter nezávislosti Mongolska: aby od neho nič nezáviselo… Jeho najnovšie hlasovanie proti vlastnému odvolaniu zo zbytočnej pozície viceprimátora na plný úväzok, jeho zodpovednosť za aféru s nezrealizovanou priemyselnou zónou pri kasárňach alebo jeho urbanistický rozhľad, keď za centrum mesta označil lokalitu pri priemyselnej zóne (kde mimochodom sám býva), ukázalo, že mu na oblbnutie ľudu ostal už len pomyselný figový list straníckeho krytia a aktuálnej funkcie.
Vyzerá to tak, že poslankyňa Kopecká bude budúcou primátorkou. Jej uvažovanie o tejto eventualite je, zdá sa, ukončené, súdiac podľa vzdania sa trojročného sľubu mlčanlivosti, ktorý doteraz na zasadnutiach mestského zastupiteľstva dodržiavala. Brigádnická akcia „Z“, keď s jej vedomím študentky SZŠ počas vyučovania rozdávali predvolebné letáky strany SMER-SD a vysídlenie SPŠS z priestorov, do ktorých vzápätí prišla SZŠ, idú na jej vrub.
Ako budúca primátorka by však mohla ukázať ťah na bránu už na tej najzákladnejšej úrovni a zabezpečiť, aby tie dva kanálové otvory pred blokom, v ktorom býva, a ktorým už od Vianoc chýba príklop, pomohla silou svojho poslaneckého hlasu prikryť. Bude to dobrý signál pre jej voličov, že hoci je v tom najhoršom možnom politickom spolku, dokáže sa postarať aspoň o bezprostredné okolie svojho bydliska.
Čo sa týka sloty a pľúšte, zhmotnenej v mestskom zastupiteľstve diskúznymi duelmi medzi prednostom Štefanom a poslancom Dávidom a primátorom Laciakom a poslancom Dubovským, s tou si tak ľahko neporadíme. Môžeme ich síce posoliť alebo obhádzať štrkom, pochybujem však, že by takáto direct action otriasla svedomím tých, ktorí bez štipky hanby zneužívajú svoje funkcie na hmotnú i duchovnú devastáciu tohto mesta. S aktívnym prispením svojich voličov, samozrejme. Sneh dokáže prikryť kadečo, pluhy a ratraky tiež dokážu mnoho, ale s chamtivosťou, klamstvom alebo intrigami si príroda neporadí.
Lyrizované poviedky a novely majú aj ďalšiu charakteristickú črtu – tragickú zápletku alebo vyvrcholenie. Táto rovina je u nás splnená len čiastočne, pretože rožňavská realita je, ako inak, viacvrstevnatá: nad permanentným a nepretržitým tragickým podložím je voľným okom viditeľná fraška.
Fraška dozorovania stavieb spolufinancovaných mestom poslancami alebo zamestnancami Mestského úradu či pridružených firiem, fraška odmien vedeniu mesta, fraška ich vyplácania vo forme preddavkov, fraška rozpredávania majetku mesta, fraška nevýhodných zmlúv pri stavbe kruhového objazdu, fraška neefektívnej priemyselnej zóny, fraška jej diletantskej realizácie….
Hoci milujem literatúru, naozaj nemám záujem prežiť svoj život ako literárna postava horevykreslenej frašky lyrizovanej prózy. Najmä keď je text mizerne vypointovaný.
Ilustračné foto: Stock.xchng
Súvisiace články: Rokovali poriadne zostra!
 
******************
V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chú s nimi podeliť s našími čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk   

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery