A my sme to hovorili. Samozrejme, nielen my. Vedel to každý druhý príčetný človek, ktorý mal v sebe štipku zdravého rozumu. Keď som si v roku 2016 pozeral rakúske pracovné inzeráty, fascinovalo ma, ako normálne a prozaicky sú napísané.
Sme taká a taká firma, hľadáme takého a takého zamestnanca, ktorý vie robiť toto a toto a ponúkame takúto mzdu. Žiadne somariny o mladom dynamickom kolektíve a práci v stabilnej spoločnosti a peknom výhľade z okna.
Vtedy som si povedal, že toto by sme mali mať na Slovensku aj my. Ani som nedúfal, že sa mi podarí presvedčiť politikov a nápad sa dostane naozaj do zákona.
Najprv si ho osvojil Miro Beblavý a pokúsil sa ho presadiť. To sa síce nepodarilo, lenže náš nápad sa zapáčil aj Braňovi Ondrušovi, štátnemu tajomníkovi Ministerstva práce, ktorému som tiež naposielal všetky poklady, on sa do toho obul a nápad pretlačil.
Opatrenie nemohlo prísť v lepšom čase. Ekonomika rástla, na trhu bol nedostatok zamestnancov a firmy museli začať uverejňovať ponúkanú mzdu. Postupne zistili, že počet životopisov sa zvyšuje, ak do inzerátu uvedú vyššie číslo. A tak naše opatrenie spôsobilo rast platov.
Naše združenie Pracujúca chudoba, ako môžete pochopiť už z názvu, bojuje za vyššie mzdy na Slovensku. Môžem byť iba hrdý, že sa nám do života podarilo hneď na začiatku našej existencie zaviesť opatrenie, ktoré rieši presne to, kvôli čomu sme vznikli – nízke mzdy.
„Naozaj sa zamestnávateľom potvrdzuje, že práve keď zvýšia tú mzdu, tak väčšinou namotivujú aj tých uchádzačov a priamo sa im zvýši počet reagujúcich ľudí,“ povedala hovorkyňa Profesia.sk.
Som teda rád, že aj Profesia.sk zmenila názor, aj keď ju k tomu musela dokopať realita. Ešte pred zavedením opatrenia urobil tento portál hodinovú tlačovku, kde toto opatrenie opľúval a vymýšľal donebavolajúce dôvody, prečo je tento nápad zlý.
Nečudo, keďže šéfka Profesie.sk denno-denne počúva náreky podnikateľov, tak si ich osvojila aj v tomto prípade.
Dnes sa ukazuje, že náš nápad pomohol aj mnohým zamestnávateľom, ktorí si uvedomili, že mzda je najväčší ťahúň pre uchádzača (dobré ráno!) a využívajú to na prilákanie životopisov.
To bolo rečí od zamestnávateľov, ako toto opatrenie zvýši administratívnu záťaž a aká je to ďalšia rana pre podnikateľské prostredie. Pretože naťukať do inzerátu tri alebo štyri číselká vyžaduje doktorát z ekonómie.
Čo si budeme klamať. Zamestnávatelia išli tvrdo proti kvôli tomu, lebo zatajovanie mzdy im vyhovovalo. To, že ste museli prezradiť svoju predstavu na pohovore ako prvý alebo ako prvá, využívali na to, aby vás dotlačili k čo možno najnižšej mzde.
Ako inak, výlučne prozamestnávateľská SaS sa hneď dala počuť, že po vstupe do vlády toto opatrenie zruší. Na druhej strane, keď sa ich pýtate, ako zvýšiť mzdy zamestnancov, tak odpovedajú, že keď sa bude dariť podnikateľom, tak sa bude dariť i zamestnancom.
To je ich odpoveď na všetko. Ukázalo sa, že najväčší odborníci sveta na ekonomiku v tejto strane nevedeli prísť ani s takým jednoduchým opatrením ako je zverejňovanie miezd v inzerátoch.
Z údajov Profesia.sk sa ukazuje, že mzdy vzrástli priemerne o 59 eur. Zato SaS naďalej trvá na zrušení tohto opatrenia. Inými slovami, trvá na zrušení mechanizmu, ktorý tlačí mzdy nahor. Ďakujeme!
Chcel by som veriť, že títo ľudia nepôjdu proti 88 percentám ľudí, ktorí sa v exkluzívnom prieskume vyjadrili, že mzdy v inzerátoch považujú za dobré opatrenie. Dokonca to povedalo aj rovnaké percento voličov SaS.
Človek by aj chcel veriť, že nepôjdu proti vôli svojich voličov, ale keďže som bývalý člen tejto bohumilej strany, viem, že zverejňovanie miezd zrušia hneď, ako by mali tú možnosť.
Jediné, na čo sa spolieham, je, že takéto dobré opatrenia im nedovolia zrušiť koaliční partneri, ktorí s nimi budú vo vláde.
Toto opatrenie totiž nie je len o tom, že firma musí v inzeráte zverejniť mzdu, ale pri podpise zmluvy vám nesmie ponúknuť nižšiu mzdu ako bola v inzeráte, len vyššiu. Ak by to spravila, automaticky to pri odchode z tejto práce môžete dať na súd a zaručene dostanete svoj doplatok naspäť.
Ideme však ďalej, už sa nám cez Ministerstvo práce a v spolupráci s Braňom Ondrušom podarilo presadiť aj slobodu hovoriť o svojich platových a pracovných podmienkach.
Firma vám to môže v zmluvách zakazovať koľko chce a zaväzovať vás k mlčanlivosti. Už na to nemá nárok. A teraz máme v hre opatrenie, ktorým rušíme súdne poplatky v pracovnoprávnych sporoch. Držte palce.
Táto trojica opatrení výrazne zamestnancom pomáha rozhýbať sa a pýtať si, čo je ich.
Autor je zakladateľom občianskeho združenia Pracujúca chudoba, ktoré presadilo povinné zverejňovanie miezd v inzerátoch a slobodu hovoriť o vlastnej mzde.
- Text, publikovaný na Glob.sk, zverejňujeme so súhlasom autora
Ilustračné foto: Napalete.sk