Mladí rožňavskí hudobníci zahrali piesne Pink Floyd, zaplnená sála im tlieskala postojačky

V posledný júnový deň sa v zaplnenej sále Mestského úradu v Rožňave uskutočnil koncert hudobnej formácie Stevie Heart & Friends. Za anglickým názvom zoskupenia sa skrýva partia mladých hudobníkov z Rožňavy s hosťami z Košíc.

Osem hudobníkov pod vedením Štefana Emödiho, s umeleckým menom Stevie Heart, nacvičilo v priebehu pár týždňov repertoár z piesní britskej hudobnej legendy Pink Floyd. Podľa reakcií publika sa im to zjavne podarilo.

Projekt bol už tretím v poradí z dielne Občianskeho združenia ALENKA s logom červeného motýľa. Po komornom koncerte a piesňach hudobných velikánov Stinga a Sade v minulom roku dostala teraz priestor najmladšia muzikantská generácia.Okrem Stevie Hearta (27 r., spev, klávesy ) v hudobnom projekte účinkujú Viktor Kožár (34 r., gitary), Marko Hundža (24 r., spev, gitary), Roman Jakobej (27 r., spev, basová a bezpražcová basová gitara), Karmen Pál-Baláž (19 r., spev a klávesy), Miloš Kostar (saxofón), Jakub Vondra (25 r., bicie) a Jaroslav Ulbrik (24 r., perkusie).

„Chcel som, aby hudbu Pink Floyd zahrali mladí ľudia, ktorí v čase ich najslávnejších albumov ešte nežili. Vo svete je veľa revivalov, ale len výnimočne túto hudbu hrajú tak mladí ľudia a tak dobre, ako sa mnou navrhnutého repertoáru zhostili oni,“ vysvetlil Belo Hefler, organizátor podujatia.
„Nebolo jednoduché v starej sále zabezpečiť podmienky pre takýto veľkolepý projekt, najmä tie vizuálne, aby si diváci mohli koncert užiť naplno, ale azda sa nám to napriek všetkému podarilo v prijateľnej miere,“ dodal. 

„Moje poďakovanie patrí účinkujúcim, ktorí tomuto projektu venovali nespočetné množstvo hodín usilovného nácviku. Predovšetkým Števovi, ktorý to s nimi celé nacvičil a skladbu High Hopes venoval mojej Alenke, dojalo mňa to. Vďaka patrí priateľom a dobrovoľníkom, ktorí mi v realizácii koncertu nezištne pomohli, režisérovi Vladovi Balkovi za skvelé projekcie, tímu zvukárov, osvetľovačov a samozrejme najmä divákom, bez ktorých by to celé nemalo zmysel,“ uviedol na záver.

„A tiež Mestu Rožňava, ktoré nám poskytlo sálu. Do Divadelnej sály v budove OKC sme sa žiaľ nedostali z dôvodu čerpania dovoleniek v MsD Actores.“

Koncert vyvolal uznanlivé ohlasy aj na sociálnych sieťach, kde diváci nešetrili chválou za predvedený výkon mladých hudobníkov.

„Potešilo ma aj uznanie od môjho brata Ľuba, ktorý ocenil tieto muzikantské talenty a aj moju odhodlanosť prekonať isté prekážky, ktoré sa pri príprave koncertu vyskytli,“ dodal.

Zámerom týchto projektov, realizovaných s odhodlaním, že aj v malom meste sa dajú robiť veľké veci, je pripraviť pekné, umelecky hodnotné a zároveň užitočné podujatia.

Tak ako v prípade predošlých, aj teraz výťažok zo vstupného poputuje pre deti z Detského domova v Dobšinej, ktorý má svoje satelitné domy v Rožňave. (OTP Banka Slovensko, a. s., č. ú.: SK5852000000000016203929).

O. z. ALENKA môžete podporiť akoukoľvek sumou na  účet

SK29 0200 0000 0038 1652 4759
Recenzia :: Pink Floyd Show priniesla nevšedný hudobný zážitok

Keď mi pred časom Stevie Heart hovoril o myšlienke pripraviť koncertný program zo skladieb od Pink Floyd, okrem radosti zo zaujímavého nápadu som mal menšie obavy. Ako to zvládnu? Piesne od legendy progresívneho rocku skúšali hrať mnohí, no nie každý sa dokázal priblížiť ľahkosti a sugestívnej atmosfére pôvodných nahrávok.

Už úvodné intro skladby Shine On You Crazy Diamond, ktorou vystúpenie Pink Floyd Show v piatok začalo, však preukázalo, že zoskupenie rožňavských muzikantov si s veľkou výzvou dokázalo statočne poradiť.

Skupina priniesla priaznivcom kvalitnej hudby ozajstný zážitok. Zvuková vernosť, výborné inštrumentálne výkony a pozoruhodné zvládnutie vokálov vytvorili s nadčasovosťou piesní Pink Floyd dokonalú synergiu.

Pritom sa však nedá povedať, že by Pink Floyd Show bola iba kópiou originálu. Hoci bolo zrejmé, že vystúpenie je nacvičené do najmenších detailov, hudobníci v niektorých ohľadoch uchopili skladby po svojom v prospech veci.

Príkladom bola napríklad skladba On The Turning Away, v ktorej sa na rozdiel od originálu v podaní Davida Gilmoura kapela rozhodla pre ženský spev. V piesni tak svoj neobyčajný talent predviedla Karmen Pál-Baláž.

Za zmienku stojí aj premyslený výber samotných skladieb. Na svoje si prišli „sviatoční“ poslucháči, ale aj zarytí fanúšikovia Pink Floyd. Popri klasikách ako Another Brick In The Wall, Money či Time, ktoré sú notoricky známe, formácia odohrala aj menej známe kúsky – jednou z nich bola skladba Pigs (Three Different Ones), ktorá z môjho pohľadu patrila k jedným z vrcholov koncertu.

V pozadí mimoriadne pozitívneho dojmu z koncertu Pink Floyd Show vyvstáva otázka – čo bude ďalej? Majú hudobníci v pláne ďalšie vystúpenia? Pink Floyd majú v diskografii 15 albumov, keby zoskupenie Stevie Heart & Friends chcelo vystúpiť s ďalšími skladbami, má z čoho vyberať.

Ak by sa však rozhodli ostať pri súčasnom programe, rád na ich vystúpenie opäť prídem. Velikánom rockovej hudby totiž vzdali dôstojnú poctu.

Michal Mitrík
Foto: Štefan Fábián, Rudo Štober, Peter Bischof, Belo Hefler

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery