Mesto s výhľadom nevidí rok dopredu?

Vo štvrtok (18. 10.) som bol na služobnej ceste v Bruseli a tak som sa nemohol zúčastniť na zasadnutí Komisie finančnej, podnikateľskej činnosti a správy mestského majetku pri Mestskom zastupiteľstve v Rožňave, ktorá zasadá zvyčajne v pondelok. Až po návrate na Slovensko som sa dozvedel, že komisia na tomto zasadnutí navrhla zrušiť Turistické informačné centrum (TIC).
Mesto Rožňava má problém.
Príjmy mesta z podielových daní v posledných rokoch poklesli, ale bývalý primátor a väčšina poslancov vytrvalo odmietali pozrieť sa pravde do očí. Zreálniť predpokladané príjmy v rozpočte a prijať tvrdé úsporné opatrenia. Miesto toho sa minulý rok štedro rozdávali dotácie niektorým vyvoleným športovým klubom.
Aj tento rok väčšina poslancov odhlasovala podobne vysoké dotácie tým istým klubom. Akurát ich už mesto nemá z čoho vyplatiť. A nielen to. Z mesiaca na mesiac sa zvyšuje suma neuhradených faktúr po lehote splatnosti a v niektorých organizáciách, zriadených mestom, meškajú výplaty.
A tak prišiel návrh zrušiť (zatiaľ jednu) príspevkovú organizáciu zriadenú (a samozrejme dotovanú) mestom.
O návrhu na zrušenie TIC bude zrejme ešte búrlivá diskusia s rôznymi argumentmi v prospech i neprospech zachovania tejto inštitúcie (a vtáčiky na streche Mestského úradu čvirikajú, že po voľbách príde možno aj návrh na zrušenie Divadla Actores a Rožňavskej televízie). V tejto chvíli však chcem poukázať iba na jeden dôvod, prečo návrh na zrušenie TIC práve v tomto čase je zlý a pre mesto škodlivý.
Budúci rok budú Košice Európskym hlavným mestom kultúry. Nie som síce fanúšikom takýchto projektov Európskej únie, keďže skúsenosti ukazujú, že sa pri nich väčšinou neefektívne míňajú peniaze európskych (a teda aj slovenských) daňovníkov, ale to v tejto chvíli nezmeníme, takže by bolo vhodné túto príležitosť aspoň naplno využiť.
Optimistické odhady hovoria o tom, že Košice navštívi budúci rok takmer pol milióna turistov. Pesimistické (alebo realistické?) odhady hovoria o štvrť milióne. Aj v prípade pesimistického variantu by to bol dvojnásobok toho, koľko turistov zvyčajne Košice každoročne navštívi. A keď už títo, väčšinou na kultúru zameraní turisti do Košíc prídu, určite budú chcieť využiť návštevu východného cípu Slovenska (kam zrejme väčšina z nich príde prvýkrát v živote) aj na krátke výlety do okolitých miest a obcí.
Vo chvíli, keď sa Košice pripravujú na zvýšený nával turistov, my ideme rušiť Turistické informačné centrum, ktoré by mohlo oslovovať a prilákať týchto turistov do Rožňavy a jej okolia a ohrozená je aj existencia Divadla Actores, ktoré môže byť jedným z lákadiel pre kultúry chtivých návštevníkov. Nehovoriac o tom, že pred niekoľkými mesiacmi zástupcovia Divadla Actores informovali poslancov, že dostali ponuku od organizátorov akcie „Európske hlavné mesto kultúry“ podieľať sa na oficiálnom programe organizáciou divadelného festivalu Tempus Art 2013.
Rožňava je vraj mesto s výhľadom. Dúfam, že neurobí krátkozraké rozhodnutie.
Ivan Kuhn
Autor je podpredsedom finančnej komisie Mestského zastupiteľstva v Rožňave
Súvisiace linky: Ars Antiqua Europae In Via Gothica , Košice? Paráda, ale ďaleko, hovoria Nemci
Ilustračné foto: infoRoznava.sk
******************************
V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chcú s nimi podeliť s našimi čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk
Predchádzajúci príspevok v rubrike si môžete prečítať kliknutím na tento odkaz Predaj tepla po rožňavsky 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery