Menej poslancov bude aj v R. Sobote

V Rimavskej Sobote sa zmení počet mestských poslancov. Namiesto súčasných 25 ich bude vo volebnom období 2010-2014 len 19.
Tento počet odsúhlasili poslanci na utorkovom (29.6.) zasadnutí mestského zastupiteľstva. Volebných obvodov bude v meste naďalej päť.
Poslanci odobrili návrh Jána Fiľa, podľa ktorého Rimavskej Sobote bude postačovať 19 poslancov. Súhlasili s ním aj Tibor Pellé a zástupca primátora Pavel Piliarik. „Počet poslancov v našom meste sa postupne znižuje a rovnako je to aj s počtom obyvateľov. Veľké mestá majú počet poslancov k tomu úmerný, takže si myslím, že aj 19 poslancov zahrnie celé naše spektrum, ako napríklad národnostné a politické. Veď je to o osobnostiach a nie o politických stranách alebo subjektoch. Teraz je poslancov prebytok a boli s tým aj problémy,“ povedal TASR Piliarik.
Niektorí poslanci chceli, aby bolo v zastupiteľstve viacej ľudí, avšak poslanec Peter Dragijský sa domnieva, že by ich mohlo byť len 17. „Na počet obyvateľov by ich toľko stačilo. Z 25 za celé štyri roky niektorí nepovedali ani slovo. Poslanci majú robiť pre mesto a nie byť rozdelení podľa politickej príslušnosti,“ uviedol.
Podľa poslanca Viliama Vaša poslancov by malo byť 23, aby bola zastúpená celá skladba obyvateľstva vo všetkých názoroch. „No po týchto voľbách budú v zastupiteľstve len veľké politické strany,“ domnieva sa Vaš.
Rimavská Sobota má 23.628 obyvateľov a mohla by mať od 17 do 25 poslancov. Devätnásť poslancov a zároveň aj primátora si vyberú obyvatelia v komunálnych voľbách 27. novembra 2010.
Rožňava môže mať podľa počtu obyvateľov (19 tis.)  najviac 19 poslancov, čo je aj platný súčasný stav. Najmenej však musí mať podľa zákona 13 poslancov, o čo sa usiluje Občiansky klub Rožňava aj petíciou, pod ktorú sa dosiaľ podpísalo vyše 1500 občanov mesta.
Súvisiace články: Odovzdali petíciu s 1515 podpismi
Foto: Archív Inforoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery