„Máme im čo vracať“

Povedal počas dnešného slávnostného odhaľovania troch rôznych umeleckých diel primátor mesta Rožňava Vladislav Laciak (na snímke).

Stalo sa tak za prítomnosti zástupcov Úradu vlády SR, predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Zdenka Trebulu, zástupcov Matice slovenskej a mnohých iných významných hostí.

Po krátkych príhovoroch odhalili na fasáde budovy Gemerskej knižnice P. Dobšinského v Rožňave pamätný reliéf – Rozprávkové dedičstvo, venovaný P. E. Dobšinskému.

Nasledovalo odhalenie pamätnej busty P. J. Šafárika pred Obchodno-kultúrnym centrom v Rožňave, kde po vystúpení speváckeho zboru predniesli viacerí zúčastnení svoj prejav. Vo veľkom počte sa zišlo množstvo mladých ľudí, najmä z Gymnázia P. J. Šafárika.

 
 

„O odhalenie sa už postarali živly“, povedal primátor Laciak „tak sa aspoň symbolicky pokloňme“ dodal.

Pamätnú tabuľu, ktorú dnes odhalili ako poslednú, môžete nájsť na budove bývalej tlačiarne, kde bol vytlačený prvý zošit Slovenských rozprávok Pavla Dobšinského. (Pozn. autora: Námestie baníkov č.24)

 


„Tých, ktorí by si to zaslúžili, je v meste Rožňava a okrese Rožňava určite viac. Máme dlh a s platením dlžôb netreba čakať. Začali sme s týmito dvomi a nie je to koniec. Pred OKC by mala byť galéria významných osobností, uvidíme kto iný by si to zaslúžil, necháme si poradiť. P. J. Šafárik je moja srdcová záležitosť, patrí sa, aby tento veľký učenec, Slovan a predovšetkým múdry človek, mal takéto jemu ďakujúce dielo a myslím, že si to naozaj zaslúži. Dobšinský je bez debaty svetový rozprávkar, ktorý keby písal v inej reči, je ešte svetovejší. Jeho rozprávky som čítal od detstva. Bol v písaní rozprávok naozaj majster a mňa teší, že bol majster od nás,“ povedal pre Inforoznava.sk primátor mesta Rožňava V. Laciak.

Martin Kuchár ml.


 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery