Let´s make things better!

… asi toto vnútorné prianie sa najčastejšie objavuje na stránkach tohto portálu v súvislosti s (ne)fungovaním niektorých procesov v našom regióne. Otázkou však zostáva, či tí, ktorí majú na to páky, reálne aj vedia, ako vôbec robiť veci a už tobôž ako ich robiť lepšie.
Dvadsať rokov žijeme dúfajúc, že sa veci pohnú k lepšiemu. A oni sa zrejme aj pohli. Minimálne v istých kruhoch, v istých straníckych tričkách a zoskupeniach.
Osobne si myslím, že mnohí by veci aj chceli robiť lepšie, ale žijú v ilúzii, že veci robia najlepšie ako vedia a lepšie sa už robiť hádam ani nedajú. A tu sú kamene úrazu. Pojmy ako efektívnosť, výkonnosť, meranie výkonnosti alebo nebodaj jej zvyšovanie. Pokiaľ však sám manažment nevie, ako merať či hodnotiť výkonnosť, je logické, že v štruktúre smerom dole o tom niet ani páru. A stav pretrvávajúci od oficiálneho pádu bolševika je tak v istom smere vyhovujúci a stabilizovaný.
Existujú dva druhy manažérov. Tí, ktoré robia „veci správne“ a tí, ktorí robia „správne veci“. Rozdiel je ten, že pokiaľ napríklad v súkromnom sektore budeme v regióne v priemyselnom parku vyrábať v súčasnosti „super kvalitné walkmany s pozláteným logom“ a dodržíme všetky postupy, normy, nariadenia, zákony o odpadoch a podobne, niekde existuje firma, ktorá vyrába už mp6 prehrávače, pretože jej manažment drží krok s dobou a rešpektuje požiadavky klienta. A to najpodstatnejšie je, že títo kompetentní nerobili len „veci správne“, ale v istom okamihu spravili naozaj „správnu vec“.
Čo tým chcem povedať?
Asi len toľko, že pokiaľ máme zaužívané normy a nariadenia, ktoré kompetentní plnia a dodržiavajú, je ťažko predpokladať, že títo istí ľudia dokážu a chcú tieto pravidlá prehodnotiť a urobiť tak naozaj „správnu vec“. Samozrejme česť svetlým výnimkám.
Či majú odvahu robiť nielen „veci správne“ ale aj „správne veci“ je len na nich a ich rozhodnutiach. Realita často ukazuje ich hranice vedomostí, kompetencií a manažérskych zručností.
Takže … „poďme robiť veci lepšie!“
Marek Kmeť
Ilustračné foto: Stock.xchng
******************
V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chú s nimi podeliť s našími čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli