Kupčenie s hlasmi Rómov?

Obvodná volebná komisia vo Vranove nad Topľou zistila, že vo vranovskom Komunitnom a poradenskom centre OZ Európa v mestskej časti Čemerné zrejme dochádza ku kupčeniu s hlasmi Rómov. 
Predsedníčka obvodnej volebnej komisie Marcela Pčolinská pre agentúru SITA uviedla, že na plotoch v rómskej osade viseli plagáty s textom: „Všetci ideme voliť prezidenta Gašparoviča o 14:00 hodine. Zraz v pekárni“.
Pekáreň je budova, kde sídli rómske komunitné centrum. „V komunitnom centre sa popoludní jedlo a pilo. Bolo tu okolo 60 až 70 Rómov. Bohatú hostinu pre nich usporiadal mestský poslanec Alfonz Kaliáš,“ uviedla Pčolinská. Na jej otázku, čo to znamená, jej povedal, že svojich ľudí môže hostiť kedy chce.
Pčolinská informovala, že okamžite dali podnet na políciu, aby situáciu skontrolovali a zakročili. Podľa predsedníčky obvodnej volebnej komisie plagáty vylepovali dnes. Jeden si zobrala z plota ako dôkaz.
Vranovská Obvodná volebná komisia poslala svojich členov na kontrolu do Čemerného po tom, ako získala indície, že tam dochádza nezákonným spôsobom k výmene volebných lístkov. Tieto informácie získali aj dobrovoľní aktivisti z SDKÚ-DS.
Podľa riaditeľa prešovskej Krajskej agentúry SDKÚ- DS Jána Vysockého k manipulácii dochádzalo takým spôsobom, že prvý volič hodí do urny prázdnu obálku a vynesie von z volebnej miestnosti čistý volebný lístok. Ten zaškrtne tzv. Koordinátor rómskej hliadky, dá ho druhému voličovi, ktorý ho hodí do volebnej urny. Vynesie von čistý volebný lístok, za ktorý mu má koordinátor vyplatiť tri eurá.
Potom nasledovala hostina v koordinačnom centre. Podľa Vysockého takéto veci sa ťažko dokazujú, preto zvažujú ďalšie kroky. Zatiaľ sa nerozhodli, či podajú oficiálny podnet na Obvodnú volebnú komisiu.

Ako médiá informoval /16.24 h./ predseda Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) pre voľby prezidenta Dušan Dugáček, komisia dostala niekoľko podnetov na chyby v zoznamoch voličov, zle opečiatkované voličské preukazy a tiež na porušenie moratória.
V prípade podnetov týkajúcich sa porušenia moratória však ÚVK nezaujala stanovisko, keďže nepatria do jej kompetencií. Možné narušenia moratória v rozhlase a televízii postupuje Rade pre vysielanie a retransmisiu. Sťažnosti na tlač treba adresovať súdom. Najbližšie sa komisia zíde na rokovaní o 19:30.
ÚVK dostala napríklad aj sťažnosť na vydanie voličského preukazu s kurióznym dátumom. Voličský preukaz na dnešné druhé kolo volieb prezidenta SR bol vystavený 2. apríla pre voľby 21. marca, kedy sa konalo 1. kolo volieb prezidenta. „Úradníci zahaprovali,“ okomentoval situáciu šéf ÚVK Dugáček.
Na niektorých voličských preukazoch tiež neboli správne pečiatky. Namiesto pečiatky obce so štátnym znakom to boli obecné pečiatky, na ktorých môže byť napríklad erb obce, no štátny znak chýba. Voličom, ktorým obce vydali takéto preukazy však hlasovanie treba umožniť. Podľa Dugáčka majú na to právo.
ÚVK nemá približné údaje o doterajšej voličskej účasti, podľa jej informácií je však účasť približne rovnaká ako v marcovom prvom kole volieb hlavy štátu. Vo všetkých volebných miestnostiach v 5 919 okrskoch sa dá hlasovať do 22:00. Svoje právo rozhodnúť o novom prezidentovi medzi dvoma kandidátmi môže využiť približne 4,3 milióna oprávnených voličov. Prezidenta môže po prvýkrát voliť približne 408-tisíc občanov. Z nich môže svoje voličské právo využiť vôbec po prvýkrát v živote približne 188-tisíc voličov.
Vo voľbách prezidenta volič dá svoj hlas jednému z dvoch kandidátov vyznačením znaku „X“ v rámčeku pred menom kandidáta, iné označenie sa považuje za neplatný hlas. Priebežné neoficiálne výsledky začne od 22:00 zverejňovať Štatistický úrad SR na špeciálnej webovskej stránke – http://www.volbysr.sk/.
Konečné neoficiálne výsledky prezidentských volieb by štatistický úrad mohol mať už okolo druhej nadránom. Oficiálne výsledky a meno budúceho prezidenta však vyhlási až Ústredná volebná komisia pre prezidentské voľby. Očakáva sa, že by to mohlo byť v nedeľu predpoludním.
Odpovede na otázky súvisiace s voľbami získajú voliči od 8:00 do 22:00 na špeciálnej volebnej infolinke ministerstva vnútra na bratislavských telefónnych číslach: 4859 2020 a 4859 2021.
© SITA  Ilustračné foto: TASR

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli