Kto sú tí, ktorí kandidujú?

Ako sa blíži posledný termín predkladania kandidačných listín pre voľby primátora a poslancov mestského zastupiteľstva (3. 10.), na rôznych internetových fórach a aj v niektorých médiách sa objavujú úvahy a komentáre na tému, kto sú vlastne tí, ktorí kandidujú. Prečo nie sú viditeľní? Prečo sa nepredstavia občanom – voličom? Čo doteraz dokázali?
A prečo už konečne nepredstavia svoj volebný program? Na základe čoho im máme dať svoj hlas? Čo vedia ponúknuť Rožňavčanom? Majú vôbec nato?
Tieto výzvy a očakávania občanov – voličov sú pochopiteľné. Každý rozumný človek sa pred takým dôležitým rozhodnutím, koho bude voliť za primátora a poslancov, chce oboznámiť s ponukou a vybrať si toho najlepšieho kandidáta.
Ale ako sa rozhodovať, keď chýbajú informácie?
Lenže. Asi máloktorý „priemerný občan“ vie, že v zákone SNR č. 346/1990Zb. o voľbách do orgánov samosprávy obcí v znení neskorších predpisov sa v § 30 Volebná kampaň píše nasledovné:
(1) Volebná kampaň (ďalej len „kampaň“) je činnosť politickej strany, nezávislého kandidáta, prípadne ďalších subjektov, zameraná na podporu alebo slúžiaca na prospech kandidujúcej politickej strany alebo nezávislého kandidáta, vrátane inzercie alebo reklamy prostredníctvom rozhlasového a televízneho vysielania podľa odseku 4, hromadných informačných prostriedkov, 5a) plagátov alebo iných nosičov informácií.
(2) Kampaň sa začína 17 dní a končí 48 hodín pred začiatkom volieb. Vedenie kampane mimo určeného času je zakázané.
Každý, kto sa rozhodne, že chce kandidovať na funkciu primátora alebo poslanca mestského zastupiteľstva, stojí pred dilemou. Dodržať zákon, ktorý stanovuje že „činnosť politickej strany, nezávislého kandidáta, prípadne ďalších subjektov, zameraná na podporu alebo slúžiaca na prospech kandidujúcej politickej strany alebo nezávislého kandidáta“ sa môže začať až 17 dní pred voľbami, alebo vyjsť v ústrety občanom, ktorí očakávajú informácie o kandidátoch a o ich volebných programoch už viac ako dva mesiace pred uskutočnením volieb a porušiť tak volebný zákon?
Poslanec NR SR Ondrej Dostál (OKS) navrhol pred pár dňami riešenie. Do parlamentu spolu s ostatnými poslancami za OKS predložil návrh novelizácie spomínaného zákona, ktorým sa toto nezmyselné ustanovenie ruší tak, ako sa už dávnejšie zrušilo v prípade zákonov, ktoré upravujú voľby do NR SR, do Európskeho parlamentu a do orgánov krajských samospráv. Žiaľ, napriek tomu, že vládna koalícia disponuje väčšinou, jeho návrh nebol schválený do programu schôdze.
Čo teda nám, kandidátom (či už oficiálnym alebo neoficiálnym) na primátora a poslancov ostáva?
Ja si myslím, že jediné riešenie je nerešpektovať zákon, ktorý je podľa môjho názoru v rozpore s Ústavou SR. Nie som právnik a už vôbec nie som Ústavný súd, ale ako občan a politológ mám právo vyjadriť svoj názor a môj názor je, že vyššie citované časti spomínaného zákona sú v rozpore s Ústavou SR, s jej Druhou hlavou, tretí oddiel „Politické práva“, Čl. 26:
(1) Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené.
(2) Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie ….
….
(4) Slobodu prejavu a právo vyhľadávať a šíriť informácie možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti.
Teda každý občan, aj kandidát na funkciu primátora či poslanca mestského zastupiteľstva, má garantované právo rozširovať idey a informácie. Ústava síce hovorí o možnosti obmedziť toto právo v presne vymedzených prípadoch, ale je šírenie informácií „zameraných na podporu alebo slúžiacich na prospech kandidujúcej politickej strany alebo nezávislého kandidáta“ ohrozením práv a slobôd iných? Ohrozuje to bezpečnosť štátu? Narúša to verejný poriadok, verejné zdravie alebo mravnosť?
Verím, že nie a preto ustanovenia zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí, obmedzujúce obdobie predvolebnej kampane na 15 dní pred voľbami (posledné dva dni je moratórium) sú podľa môjho názoru v rozpore s Ústavou SR a porušujú ústavou garantované práva a slobody. Preto budem informácie o mojom predvolebnom programe šíriť aj skôr a s rizikom, že budem obvinený z porušovania volebného zákona.
Ak k tomu dôjde, obrátim sa na Ústavný súd. Nejde totiž iba o moje právo. Ide o právo všetkých občanov mať dostatok informácií a mať tieto informácie včas. Lebo to rozhodnutie, ktoré 27. novembra spravia, je veľmi vážne.
IVAN KUHN
Autor ohlásil svoju kandidatúru na funkciu primátora Rožňavy
Ilustračné foto: Archív Inforoznava.sk / Štefan Fábián
******************
V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chcú s nimi podeliť s našimi čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery