Kto kúpi Magnezitku?

smz.jpgO kúpe najväčšieho slovenského výrobcu žiaruvzdorných materiálov, spoločnosti Slovenské magnezitové závody Jelšava (SMZ), ruským holdingom Magnezit Group, ešte ani zďaleka nie je rozhodnuté.
Ako ďalej povedal generálny riaditeľ SMZ Ondrej Šeševička, „v súčasnosti máme na akékoľvek informácie o predaji našej firmy uvalené embargo“. Dodal však, že o firmu v uplynulých mesiacoch prejavilo záujem viacero spoločností.
„Ruská strana je len jednou z nich a dnes ešte vôbec nie je isté, že SMZ kúpi,“ uviedol pre portál Inforoznava.sk Šeševička. Definitívu predaja fabriky Rusom označil dokonca „za kačicu“. Pripustil však, že o o predaji magnezitky sa intenzívne rokuje.
Záujem o SMZ ale potvrdil Daniel Fedoriak, člen predstavenstva spoločnosti Slovmag Lubeník, ktorú od vlaňajšieho roka ovláda hlavný akcionár Magnezit Group – MAG Holding.
„Je pravda, že Magnezit Group prejavil záujem o výk up akcií a akcionárom boli dané aj konkrétne ponuky. Spoločnosť však dosiaľ nemá súhlas predstavenstva firmy,“ uviedol ďalej Fedoriak.
SMZ mali v roku 2007 tržby 2,4 miliardy Sk (75,52 milióna eur). Spoločnosť predala viac ako 360 000 tisíc ton sypkých hmôt, čo bolo o 20 000 ton viac ako v roku 2006.
Podiel firmy na výrobe tohto druhu materiálu tvorí až 36% zo všetkých krajín Európskej únie. Spoločnosť vyviezla svoje výrobky do viac ako 30 krajín sveta. Na export išlo približne 90% produkcie. Najviac materiálov putovalo do štátov bývalého Sovietskeho zväzu.
SMZ v uplynulom období investovali najmä do odkývky nového ložiska. Podľa Šeševičku investičné náklady pred ťažbou dosiahli 650 miliónov Sk (20,45 milióna eur).
Zásoby magnezitu v ložisku, ktoré je jedným z najväčších na svete, sa odhadujú na 30 až 40 rokov. Ložisko pri Jelšave obsahuje približne 7% svetových zásob.
Jelšavský magnezitový závod zamestnával ku koncu roka 2007 približne 1280 ľudí. V dcérskej spoločnosti, ktorá pre závod zabezpečuje služby, pracuje ďalších asi 130 zamestnancov.
Priemerný plat vo firme presiahol 20 000,- Sk (629 eur).
© Inforoznava.sk    Juraj Karika redakcia@inforoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli