Kto ich zorganizuje?

„Páni z radnice! Neviem, či niekto z vás sa po meste pohybuje aj pešo. Doporučujem, hlavne v sobotu ráno.
Budete obchádzať zvracaniny, mláky po vymočení, rozbité fľašky apod. Viem, peniažtekov je málo, no niekedy bolo zvykom ulice i chodníky hneď po ránu zmyť polievacím autom. Taký stav priláka nám turistov?“To je jeden z diskusných príspevkov na oficiálnej stránke mesta Roznava.sk, ktorý sa aktuálne venuje téme verejného poriadku. Nielen v piatkový večer sa aj samotné centrum mesta – Námestie baníkov, stáva často eldorádom opilcov.
Do nočného ticha dávno po 22-hej  nie je zriedkavosťou počuť  hlučné výkryky, či pískanie pneumatík, nad ktorým sa už neraz pozastavili aj zhrození turisti. K tomu treba prirátať všade porozhadzované fľaše, kontajnery, smetné koše a lavičky, poškodené dopravné značenia a zriedkavosťou nie sú ani fyzické útoky opilcov na okoloidúcich.
Obľúbeným miestom na alkoholickú prípravu pred vstupom na piatkovú diskotéku a rožňavský nočný život sa napr. pravidelne stáva zastrešený prameň už dávno nepitnej vody vedľa budovy hypermarketu Tesco na Komenského ulici (viď. fotogaléria) a tiež v noci nijako neosvetlený vstup do vedľa stojacej základnej školy Zoltána Fábryho.
V tomto konkrétnom prípade by napr. stačilo jednoducho prístrešok demontovať spolu s múrikom na sedenie a ponechať len vývod prameňa s malým čelným múrom ako je to už aj na iných miestach. Zabránilo by sa tak aj tomu, aby sa zo zákutia Tesca naďalej neprevádzkovali verejné toalety, ktoré oddeľuje od skladu potravín len pár centimetrov. V prípade školy by na úvod mala postačiť inštalácia osvetlenia, reagujúceho na pohyb pri vstupných dverách.
Samozrejme, ani jedno ani druhé nemôže nahradiť prácu polície. Mestská aj štátna polícia, viditeľná najmä cez deň pri vyberaní pokút za dopravné priestupky, túto každotýždenne sa opakujúcu situáciu a fakticky na rovnakých miestach (nielen uvedených) buď nezvláda, alebo ignoruje.
A pritom by stačilo nasadiť na skupinky nespratníkov lepšie zorganizované policajné hliadky. Tie však sotva uvidia narušiteľov verejného poriadku pri obvyklých prejazdoch sídliskami či námestím v autách.
Pokiaľ hliadka v tej ktorej lokalite mesta aspoň na krátku dobu nevystúpi a neskontroluje situáciu pešou pochôdzkou, budú takéto formálne pokusy smiešne a najmä úplne zbytočné. Práve víkendové večery, najmä ten piatkový, by mali byť zabezpečené vo večerných aj nočných hodinách živými policajtmi (nielen policajnými autami) takpovediac v centre diania.
V malom meste, ktoré by možno ľavou zadnou zvládli dvaja newyorskí policajti a ktoré je možné pešo prejsť krížom-krážom za 15 minút, nemôže problém s efektívnym nasadením policajtov spočívať v ničom inom, než v ich lepšom zorganizovaní.
Radi preto poskytneme priestor na vyjadrenie ich šéfom, náčelníkovi Mestskej polície v Rožňave pplk. v z. Ing. Robertovi Temesimu (aktuálne 13 policajtov vo výkone služby) ako aj riaditeľovi Okresného riaditeľstva PZ SR plk. JUDr. Štefanovi Maďarovi.
Taktiež uvítame vyjadrenia aj členov komisie ochrany verejného poriadku, zriadenej Mestským zastupiteľstvom v Rožňave.  Náš redakčný email:  redakcia@inforoznava.sk
Komisia ochrany verejného poriadku MsZ Rožňava:
Predseda: Peter Džačár Podpredseda: Peter Soldos
Ćlenovia: Mgr. Alexander Turek, Mgr. Dionýz Kemény, Mgr. Ján Gettler, Ján Bacso, Ing. Stanislav Blahús, Ing. Ján Lach, Ján Šimon
Foto: Inforoznava.sk / Jozef Šebalj / Sobotňajšie ráno na sídlisku…
 


 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery