Krásnu Hôrku zničil požiar (videá)

Prvé informácie o požiari hradu Krásna Hôrka boli asi o 13.30 h. Miestni obyvatelia z obce Krásnohorské Podhradie potvrdili, že požiar sa objavil „z ničoho nič“. V priebehu desiatich minút bola celá strecha v plameňoch.
Pracovníčky SNM Múzeum Betliar, ktoré sme zastihli na parkovisku pod hradom, boli z požiaru zhrozené, nechýbali slzy. „Spozorovali sme to asi o 13:40 h., keď nám začalo pískať poplašné zariadenie, okamžite sme opustili hrad. Našťastie tu vtedy neboli žiadni turisti. Ďalší vstup mal byť o 14tej, ten sa už nekonal,“ povedala nám jedna z nich.
Požiar si fotilo obrovské množstvo domácich aj cezpoľných, keďže hrad vidieť z hlavného ťahu na Košice. Jeho známa silueta sa stala po dnešku dočasne minulosťou.
Rozhovor s riaditeľkou SNM – Múzeum Betliar Mgr. Evou Lazárovou – nedeľa 11. marca:

Starosta obce Peter Bollo (Most-Híd) o situácii v obci – nedeľa 11. marca:

Video, ktoré zverejnili na YouTube poslední návštevníci hradu:

Čítajte aj:
O požiari hradu Krásna Hôrka
Fotky zvnútra hradu Krásna Hôrka
Polícia začala trestné stíhanie
V sobotu o 13,30 hod. policajná hliadka OO PZ Rožňava počas výkonu služby spozorovala požiar trávnatého porastu hradného kopca hradu Krásna Hôrka v obci Krásnohorské Podhradie. Na miesto bola ihneď operačným strediskom vyslaná výjazdová skupina, ktorá šetrením zistila, že dvaja miestni chlapci (11,12) sa pod hradným vrchom pokúšali zapáliť cigaretu a neopatrným zaobchádzaním so zápalkami došlo k požiaru trávnatého porastu hradného kopca hradu Krásna Hôrka. Následkom toho došlo k požiaru v objekte hradu Krásna Hôrka, pričom Slovenskej republike v zastúpení Slovenským národným múzeom – Múzeum Betliar vznikla presne nezistená škoda najmenej vo výške škody veľkého rozsahu. Taktiež došlo k zhoreniu motorového vozidla zn. Renault Scénic zaparkovaného pri hrade. Majiteľovi vozidla vznikla škoda 3.000,-€.
V tejto súvislosti boli vyrozumené záchranné zložky HaZZ, RZP a vojenská posádka VÚ v Rožňave. Na mieste zasahovalo 47 policajtov z jednotlivých zložiek PZ a 2 služobné psy. Zasahoval aj vrtuľník letky Ministerstva vnútra, 84 príslušníkov HaZZ s dobrovoľníkmi.
K zraneniu civilného obyvateľstva nedošlo, došlo k ľahkému zraneniu jedného príslušníka HaZZ Rožňava, ktoré si nevyžadovalo ošetrenie. Požiar bol lokalizovaný o 15,30 hod., zásah policajtov bol ukončený o 21,00 hod.. Polícia naďalej situáciu monitoruje a objekt stráži, v obci sú posilnené policajné hliadky.
Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva PZ v Rožňave už v tomto prípade začal trestné stíhanie pre zločin všeobecného ohrozenia. V danej veci prebiehajú procesné úkony, vykonáva sa obhliadka miesta požiaru aj za účasti experta Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ v Košiciach.
Lipšic: Príčinou požiaru bolo vypaľovanie trávy
Príčinou požiaru hradu Krásna Hôrka bolo podľa ministra vnútra Daniela Lipšica vypaľovanie trávy. „Polícia už má aj okruh podozrivých osôb, ktoré zapríčinili tento požiar,“ uviedol Lipšic na improvizovanej tlačovej konferencii v obci Krásnohorské Podhradie.
Dodal, že požiar bol nahlásený okolo 14.00 h a lokalizovaný o 15.25 h. „Boli nasadené aj vrtuľníky letky ministerstva vnútra aj ministerstva obrany, neboli však použité, pretože by pravdepodobne spôsobili veľké škody objemom vody, ktorá by bola spustená,“ doplnil minister vnútra.
Pripomenul, že zhorela celá strecha hradu, ktorá bola z dreveného šindľa a aj krov, ale okrem jedného priestoru, takzvanej novej galérie, nedošlo k prevaleniu stropu a exponáty v hrade teda boli poškodené v minimálnej miere. Zásah hasičov označil minister za vynikajúci a vysoko profesionálny a vyjadril aj presvedčenie, že len vďaka ich zásahu, ale aj zásahu dobrovoľníkov a občanov obce, sú škody oveľa menšie, ako sa pôvodne predpokladalo.
Minister kultúry Daniel Krajcer doplnil, že exponáty a zbierky, okrem tých ktoré boli v hornom gotickom paláci, sú zachované a nepoškodené. „Je veľká nádej, že v priebehu niekoľkých mesiacov sa podarí aspoň čiastočne obnoviť túto kultúrnu pamiatku,“ vyhlásil Krajcer.
Zdôraznil, že hrad Krásna Hôrka, tak ako všetky nehnuteľnosti a zbierkové predmety v rámci rezortu kultúry je poistený. „Ministerstvo kultúry hneď zajtra (v nedeľu 11. marca, pozn. TASR) je pripravené uvoľniť finančné prostriedky zo svojej rezervy, ktoré potom budú postupne dopĺňané z poistenia,“ dodal.
Veľkou mierou sa podľa Krajcera na požiari podpísali aj nezmyselné požiadavky ochranárov, ktorí nesúhlasili s vytvorením bezpečnostného pásma v okolí hradu a nedopustili výrub krovín. Taktiež ostro kritizoval skutočnosť, že požiar pravdepodobne spôsobili neprispôsobiví občania, ktorí žijú neďaleko hradu.
SMK požiadala o pomoc maďarskú vládu
Predseda strany maďarskej koalície (SMK) József Berényi sa spojil v sobotu (10.3.) s podpredsedom maďarskej vlády Zsoltom Semjénom a požiadal ho, aby sa aj maďarská vláda podieľala na nákladoch spojených s odstraňovaním škôd po požiari hradu Krásna Hôrka, ako aj na financovaní rekonštrukčných prác. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Helena Fialová.
„Zsolt Semjén ihneď kontaktoval predstaviteľov slovenskej vlády a oznámil im, že aj oficiálne zverejnia plánované opatrenia Maďarska,“ povedala Fialová s tým, že živel zdevastoval veľmi významnú slovensko-maďarsko-európsku historickú pamiatku, preto je samozrejmé, aby sa na výdavkoch spojených s odstránením škôd a rekonštrukciou hradu podieľali obidve vlády a aby sa spoločne uchádzali o finančnú podporu na tento účel z európskych fondov.
Podľa jej slov SMK zdôrazňuje potrebu spojenia a vyzýva civilné organizácie, aby organizovali spoločné zbierky na ochranu hradu Krásna Hôrka.
 

Správu priebežne aktualizujeme…
Foto & Video: Belo Hefler – infoRoznava.sk & Ivo Kanala ml. &  Štefan Vanyo

 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery