Krásna Hôrka: Premrhané leto

KRÁSNA HôRKA – Obnovovacie práce na hrade Krásna Hôrka, ktorý presne pred polrokom zničil požiar, by sa mohli začať v polovici septembra.
Po požiari boli síce vyjadrenia politikov ohľadne finančnej stránky obnovy hradu optimistické, dnes sa však ukazuje, že mlyny verejného obstarávania melú pomaly.
Počas uplynulých šesť mesiacov previezli z hradu zbierky artefaktov a poupratovali sa priestory, vypísali a zrealizovali konkurz, steny dočasne zakryli, získali stavebné povolenie a v rámci projektu na obnovu boli spravené aj vypínače prúdu.
Podľa hovorcu ministra kultúry Jozefa Bednára bola prostredníctvom konkurzu vybraná spoločnosť, ktorá bude obnovu hradu realizovať. Na základe zákona o verejnom obstarávaní však ešte plynie 16-dňová lehota, počas ktorej sa neúspešné spoločnosti môžu odvolať.
Poisťovňa Generali odhadla škody spôsobené požiarom na Krásnej Hôrke na osem miliónov eur, napísal ďalej v pondelkovom vydaní denník ÚJ SZÓ v článku s názvom „Krásna Hôrka – obnovu začínajú pomaly“.
Téme pomalej obnovy hradu sa venovali aj  v pondelkovom vysielaní relácie Reportéri na Jodnotke (RTVS) v reportáži s názvom „Premrhané leto“.
Ako sa v texte k relácii píše, vo verejnej zbierke Slovenské národné múzeum vyzbieralo 105 tisíc EUR na obnovu Krásnej Hôrky po marcovom požiari. Peniaze sa však doteraz nezačali využívať. Hrad pritom má len igelitové zastrešenie, aj to nie vo všetkých častiach.
Napriek peknému a suchému počasiu sa na hrade doteraz nezačalo so sanovaním havarijného stavu, hoci bol projekt pripravený už začiatkom júna. Vedenie Múzea sa neustále vyhovára na zdĺhavý proces verejného obstarávania.
Pritom v prípade tendra ide o rokovacie konanie bez zverejnenia, čiže z časového hľadiska najprijateľnejšieho variantu, ktorý môže byť ukončený prakticky do mesiaca.
Napriek tomu, že je pripravený projekt rekonštrukčných prác a schválený od začiatku júna, verejné obstarávanie nie je ešte stále ukončené. Verejnosť je pobúrená, lebo v zime bude už neskoro havarijný stav hradu sanovať.
Reprízu relácie si môžete pozrieť v sobota 15. septembra o 6:00 h., alebo vo videoarchíve relácie na internetovej stránke televízie kliknutím sem
Téme sa venujeme aj v autorských príspevkoch v rubrike BlogFórum.
Brigita Nagyová: Polemika: “Vidiecke” múzeum…
Tibor György: Ad.: “Vidiecke” múzeum…
Július Barczi: “Vidiecke” múzeum – zabudnuté múzeum
Tibor György: Ad.: O požiari hradu Krásna Hôrka
Július Barczi: O požiari hradu Krásna Hôrka

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery