Krajské voľby budú 16. novembra

babic_VUC (2)Poslanci samosprávnych krajov a ich predsedovia by sa mali v prvom kole voliť 16. novembra. Prípadné druhé kolo volieb predsedov samosprávnych krajov tam, kde neboli zvolení v prvom kole, by sa malo konať 30. novembra.
Termín druhého kola podľa zákona vyhlási predseda Národnej rady SR po vyhlásení výsledkov prvého kola. Druhé kolo sa však musí konať najneskôr do 14 dní.
O týchto termínoch uvažuje podľa informácií agentúry SITA predseda NR SR Pavol Paška, ktorý má kompetenciu voľby vyhlásiť.
Slovenskí voliči by si mali v novembri vybrať svoje krajské zastupiteľstvá po štvrtýkrát. Naposledy sa voľby konali 14. novembra 2009.
Voľby do zastupiteľstiev a voľby predsedov sa konajú v posledných 14 dňoch ich volebného obdobia. Voľby vyhlasuje predseda Národnej rady Slovenskej republiky. Ten vyhlási voľby a určí deň volieb najneskôr 90 dní pred ich konaním. Voľby sa konajú na celom území Slovenskej republiky v jeden deň v sobotu od 7:00 do 22:00.
Predsedom samosprávneho kraja sa stane ten kandidát, ktorý získa v prvom kole nadpolovičnú väčšinu platných hlasov. Pokiaľ sa to ani jednému z kandidátov nepodarí, občania rozhodujú o predsedovi samosprávneho kraja v druhom kole. Do neho postúpia dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov. V druhom kole na víťazstvo stačí vyššia podpora občanov. Na funkciu predsedu môžu kandidovať nominanti politických strán a nezávislí kandidáti.
Za poslancov krajského zastupiteľstva sú zvolení tí kandidáti, ktorí dostanú najviac voličských hlasov v príslušnom volebnom obvode. Rovnako ako o post predsedu kraja aj na poslancov krajského zastupiteľstva môžu kandidovať nominanti politických strán alebo koalícií a nezávislí kandidáti.
Nezávislí záujemcovia o poslanecké mandáty potrebujú pre kandidatúru petíciu, pod ktorú sa podpíše najmenej 400 voličov príslušného volebného obvodu. Nezávislý kandidát na predsedu potrebuje pod petíciu najmenej 1 000 podpisov od voličov príslušného samosprávneho kraja.
Kandidačné listiny sa podávajú príslušnému zapisovateľovi volebnej komisie samosprávneho kraja najneskôr do 40 dní pred voľbami. Kandidáti musia mať trvalý pobyt v obci, ktorá patrí do územia volebného obvodu, v ktorom kandiduje.
Volebný obvod Rožňava má päť poslaneckých mandátov
Voliči na jeseň v r. 2009 zvolili za náš volebný obvod, tzn. okres Rožňava, päť poslancov. Najviac hlasov (3 769) získal Ján Babič, okresný šéf strany Smer-SD, dnes opäť aj poslanec parlamentu. Druhý v poradí (3 129 hlasov) skončil Štefan Bašták, starosta obce Slavošovce, taktiež kandidát strany Smer-SD. Tretím v poradí bol Karol Horník (2 747), staronový primátor mesta Dobšiná za stranu Smer-SD.
Okrem členov strany Smer-SD boli do 57-členného krajského parlamentu za obvod/okres Rožňava zvolení ešte Gejza Milko, kandidát ĽS-HZDS a SZS s počtom hlasov 2 906, dnes už aj poslanec Obecného zastupiteľstva v Gemerskej Hôrke za SMK-MKP, MOST-HÍD a ĽS-HZDS, a Ján Szöllös (2 596), už druhé volebné obdobie podpredseda KSK, kandidát SMK-MKP.
Základná mesačná odmena poslanca KSK je viac ako 360 eur, o podmienkach jej vyplácania, resp. krátenia hovorí dokument Zásady odmeňovania poslancov KSK a neposlancov – členov komisií zastupiteľstva.
Zariadenia v pôsobnosti krajskej samosprávy
V oblasti kultúry sú to Gemerská knižnica Pavla Dobšinského, ktorej riaditeľkou je Iveta Kyselová, ďalej Banícke múzeum, kde je riaditeľom Jozef Csobádi, a Gemerské osvetové stredisko, kde je riaditeľkou Helena Novotná. Pod GOS spadá aj rožňavská hvezdáreň.
V oblasti zdravotníctva je to Nemocnica s poliklinikou sv. Barbory Rožňava, a. s., ktorá je t. č. v dlhodobom prenájme spoločnosti Svet zdravia, a. s. zo skupiny Penta.
V sociálnej sfére spadá do kompetencie kraja Subsidium – Špecializované zariadenie, zariadenie pre seniorov a domov sociálnych služieb, zahrňujúci aj zariadenie Jasanima a Amalia, ktorému šéfuje Mária Wernerová.
V oblasti dopravy je to Oblastné stredisko Slovenskej správy ciest, ktorému šéfuje Peter Kliment.
V oblasti školstva sú to tieto školské zariadenia: Gymnázium Pavla Jozefa Šafárika v Rožňave, kde je riaditeľom Jozef Matis, Obchodná akadémia v Rožňave, kde je riaditeľom Viktor Baláž, Stredná zdravotnícka škola v Rožňave, kde je riaditeľkou Katarína Kopecká, Stredná odborná škola v Rožňave (zlúčená so stavebnou priemyslovkou a Strednou odbornou školou v Štítniku), kde je riaditeľom Anton Škovran, Stredná odborná škola obchodu a služieb Rožňavská Baňa, kde je riaditeľom Zoltán Mitro, Spojená škola Dobšiná s organizačnými zložkami Gymnázium a Stredná odborná škola, kde je riaditeľom Vladimír Nemčko.
Foto: Archív infoRoznava.sk
Súvisiace články: Zloženie zastupiteľstva v Košickom samosprávnom kraji

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery