Kontrolóra zvolia občania?

Nezaradený poslanec Národnej rady SR Peter Gabura chce, aby v mestách a obciach nad 5 000 obyvateľov hlavného kontrolóra nevolili poslanci v zastupiteľstvách, ako doteraz, ale aby ho volili priamo občania, súčasne s ostatnými volenými funkcionármi mesta či obce. 
Gabura už predložil do parlamentu návrh potrebnej novely zákona. Ako uviedol Gabura dnes pre agentúru SITA, návrhom novely reaguje na systémovo zlé pravidlo, podľa ktorého si v obciach a mestách určujú funkcionári, ktorí rozhodujú o všetkých zásadných ekonomických otázkach svojich obcí, teda poslanci obecných, miestnych a mestských zastupiteľstiev, aj orgán, ktorý túto ich činnosť kontroluje, hlavného kontrolóra.
Zámerom navrhovanej úpravy je podľa Gaburu vytvoriť systémovo nezávislé postavenie tejto kontrolnej funkcie. „Pravidlá pre voľbu sa navrhujú rovnaké, ako pre voľbu starostu (primátora) obce (mesta). Hlavný kontrolór volený priamo občanmi bude mať postavenie, ktoré nebude nijako závisieť od tých, ktorých kontroluje. Nazdávam sa preto, že takáto úprava výrazne posilní čistotu hospodárenia obcí a miest,“ uviedol Gabura.
© SITA    
Foto: Inforoznava.sk / Hlavná kontrolórka mesta Rožňava JUDr. Katarína Balážová bola zvolená v Mestskom zastupiteľstve 26. marca 2009 na ďalšie 6-ročné funkčné obdobie.

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery