Katedrálou znela harmónia

Každodenný zhon a stres sa aspoň na hodinu zastavil. Katedrálu Nanebovzatia Panny Márie totiž 18. septembra o 18.00 poctil svojou návštevou holandský organista Hayo Boerema (na snímke).

Koncert, ktorý uviedol dekan rožňavskej farnosti Rastislav Polák (na snímke dole), podporený občianskym združením GOTIKA, bol odohraný v rámci 38. Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola.
Ďalšie vystúpenia (aj iných organistov) pokračujú v niekoľkých východoslovenských mestách, ako o tom informuje brožúra s programom, kde to rožňavské vystúpenie je na 8 strane. „Osmičkový kód“ bol akosi čarovne zakomponovaný aj v samotnej atmosfére koncertu, keď umelec odohral osem skladieb svetových autorov, deviatou bola improvizácia.    
Hayo Boerema, známy vo viacerých európskych štátoch (Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Fínsko), dokázal aj teraz, prečo je jeho hra na organe obdivovaná. Skladby od známych skladateľov (Bach, Mozart, Mendelssohn-Bartholdy,…) neodohral mechanicky, ale s úžasným precítením.
Jeho improvizácia v závere bola asi najlepším zakončením, aké sme si mohli priať. Samozrejme, odmena v podobe hromového potlesku ho neminula. Človek nemusí byť virtuóz ani umelec prvej triedy, aby pokojne prijímal harmóniu organovej hudby, nechal ju vniknúť pod kožu a „rozliať“ ju v celom tele.
No na druhej strane – iba majster dokáže tieto tóny servírovať primerane, nepreliať „nádobu“ katedrály, ale ani ju nenechať úplne suchú. Hayovi sa to podarilo splniť do bodky a tak sme sa mohli počas deviatich skladieb ponoriť do svojho vnútra a vnímať len sami seba, vybočiť z každodennosti a zotrvať niekde mimo priestoru a času.
Veď občas nám to naozaj neuškodí!
Foto: Autor

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli