Kalvária v tieni plánov

Nie každé mesto má svoju Kalváriu – pútnicke miesto veriacich. Rožňava ju napriek nezáujmu kompetentných stále ešte má. S výhľadom, zatieneným neuskutočnenými plánmi.
Asi pred tromi rokmi sa o jej obnovu začal zaujímať János Vasík, vtedajší poslanec Strany maďarskej koalície za okres Rožňava v zastupiteľstve Košického samosprávneho kraja.
Tak vznikla urbanistická štúdia „Lesopark Kalvária“ architekta Petra Bischofa – viď obrázok nižšie, ktorý sa zväčší kliknutím naň.
Vychádzal pri nej z možnosti dostať sa na Kalváriu chodníkom priamo z Námestia baníkov, čo by mohlo byť lákadlom na prechádzky nielen pre turistov. 
V celej veci sa však dosiaľ nič neudialo a nie je nám ani známe, že by boli podané žiadosti na financovanie projektu z európskych fondov.

Škoda. Možno však táto naša mediálna pripomienka zaujme a zároveň bude motivovať ku skutkom tých, ktorí môžu vo veci reálne konať: Biskupský úrad, Košický samosprávny kraj, Mesto Rožňava a pravdaže aktivisti – všetci v súčinnosti s pamiatkármi.   
Pozývame vás teda našimi fotkami na malú virtuálnu prechádzku, kadiaľ  by chodník na Kalváriu mal viesť -od malého kostolíka v strede námestia cez jednu z brán v jeho severnej časti (reštaurácia Toscana), pokračovaním uličkou až pred areál nemocnice a ďalej popri plote hore schodami vedľa pavilónu DSS Jasov.
Foto: Inforoznava.sk / Matúš Bischof

 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli