Jozef Peniaško v Kolozsvári

redshoes_30×42.jpgTento víkend sa v rumunskom Kolozsvári uskutoční medzinárodná fotografická výstava, ktorú organizuje Nadácia Umeleckého stúdia Sándora Remenyika. Vystavujúcimi budú fotografi Hornozemského združenia fotografov (Felföldi fotográfusok szövetsége), ktorého členom je aj Jozef Peniaško – o jeho rožňavskej výstave sme informovali tu a jeho úvahu o regióne, v ktorom žije, zase tu.
Výstava bude prebiehať v budove Maďarskej opery a návštevníci si tam budú môcť pozrieť zhruba sto fotografií od 32 autorov.
Jozef Peniaško sa predstaví tromi „obrázkami“ – známymi Červenými lodičkami, fotografiou Zastavte čas a jednou staršou fotografiou zo svojho čiernobieleho dokumentaristického obdobia Na pohrebe.

Hornozemské združenie fotografov, ktoré má v súčasnosti okolo 40 členov, založil Adam Szathmary-Kiraly začiatkom 90-tych rokov, kedy sa zdalo, že sa pominuli časy, keď bola kultúra dotovaná. Sídlom združenia je maďarské mesto Kazincbarcika.
Istý čas spolupracovali aj s košickým klubom Nova, s ktorým okrem iného organizoval aj plan-air v drienovských kúpeľoch.
Členmi združenia sú okrem umelcov z celého Maďarska (od Soprone po Nyiregyhazu) aj Jirka Horák z Brna či fotografi zo Slovenska, z ktorých možno spomenúť Gejzu Kolesára z Plešivca či Editu Megovú a Štefana Liptáka z Košíc.

Výstavu fotografií Adama Szathmary-Kiralyho si Rožňavčania budú môcť pozrieť už o necelý mesiac v galérii na Osvete.
Informácie nám poskytol Jozef Peniaško.
© Inforoznava.sk © Foto: Jozef Peniaško redakcia@inforoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli