Igor Gemerský: Most špiónov nepodceňuje svojich divákov

Režisér Steven Spielberg je stále vo forme a poslednú dobu sa čím častejšie vo svojich filmoch zaoberá skutočnými udalosťami z nedávnej histórie. Tentokrát sa vydal do obdobia studenej vojny v odmeranej, ale strhujúcej špionážnej dráme. Zaujala ho téma výmeny amerických a sovietskych špiónov.
Scenára sa chytili šikovní bratia Ethan a Joel Coenovci, ktorých poznáme ako tvorcov skôr iných filmových príbehov (Big Lebowski, Fargo), no zmena, ako aj v tomto prípade, nie je na škodu.
Hlavným hrdinom je právnik v podaní Toma Hanksa, ktorý je požiadaný americkou vládou, aby jedného zo sovietskych špiónov obhajoval na súde. A keďže ide o postavu slušného muža so zmyslom pre spravodlivosť, bude pristupovať k obhajobe zodpovednejšie, než by sa dalo čakať.
Súdna dráma sa odohráva počas prvej polovici filmu, v tej druhej Spielberg šokovo preskočil rovno do špionážneho thrilleru. Ako vždy v jeho filmoch, ani tentoraz nie sú myšlienky nadradené príbehu a postavám. Zložité a znepokojivé otázky prirodzene vznikajú zo situácii, v ktorých sa hlavní hrdinovia filmu ocitnú, a ktorým musia priamo čeliť.
Keby sa vám nechcelo rozmýšľať nad tým, čím vlastne Most špiónov odkazuje na súčasnosť, môžete si snímok vychutnať ako drámu, ktorá vás vtiahne do príbehu a ktorej tvorcovia presne vedia kde umiestniť kameru, aby žiadna scéna nepôsobila nudne a odfláknuto.
Rovnakú profesionalitu cítiť i z hereckých výkonov. Tom Hanks a jeho už štvrtá spolupráca so Spielbergom je vždy tá správna cesta za úspechom a režisér sa môže na neho spoľahnúť.
Bezkonkurenčne skvelým ťahom obsadenia filmu je u nás menej známy anglický herec Mark Rylance. Je len večná škoda, že nedostal toľko priestoru, ako by si zaslúžil, ale ocenenie v podobe zlatej sošky bolo na ostatných Oscaroch zaslúžené.
Trochu ma mrzelo, že po toľkých rokoch spolupráce sa hudobného sprievovodu neujal Spielbergov dvorný skladateľ John Williams, pretože hudba v tomto prípade na seba upozorňuje prekvapujúco málo a ani sa nesnaží manipulovať s našimi emóciami.
Most špiónov má síce nejaké tie vleklé pasáže, ale vo výsledku ide v každom ohľade o poctivo odvedenú prácu a zároveň film, ktorý nekráča tou najjednoduchšou cestou a nepodceňuje svojich divákov.
Pokiaľ mu ale pôjdete v ústrety, odnesiete si z neho viac než len vlastný úsudok o tom, ako má vyzerať pravá poctivá filmárčina.
Most špiónov. /A Bridge Of Spies/ USA, 2015
Réžia: Steven Spielberg Hrajú: Tom Hanks, Mark Rylance, Amy Ryan, Austin Stowell, Peter McRobbie, Alan Alda…

Igor GEMERSKÝ
Foto @ Video: Csfd.cz
Ďalšie recenzie si môžete prečítať v rovnomennej rubrike, ktorú nájdete v hornom menu v sekcii Publicistika.

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery