I. Kuhn vypovedal ku kauze Star EU

Analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Ivan Kuhn, ktorý na jar v štúdii upozornil na možné tunelovanie eurofondov, dnes vypovedal na polícii v Bratislave.
Polícia sa zaoberá trestným oznámením, ktoré podal predseda Občianskej konzervatívnej strany Ondrej Dostál pre 70 podozrivých eurofondových projektov obcí a miest, v ktorých uspela poradenská firma Star EU.
Podkladom pre trestné oznámenie bola Kuhnova štúdia s názvom Externý projektový manažment ako forma tunelovania fondov Európskej únie 70 projektov Star EU, a. s.
Napríklad celkové oprávnené náklady na projekt „Rekonštrukcia Námestia baníkov a Šafárikovej ulice v Rožňave“ boli 960 511,27 eur. Zákazku na externý manažment získala Star EU, a.s. za 31 890,81 eur s DPH, čo je 3,32 % z celkových oprávnených nákladov na projekt.
Na polícii dnes Kuhn vysvetľoval, ako štúdia vznikala. „Poskytol som aj ďalšie informácie, ktoré v štúdii neboli uvedené s tým, že vyšetrovateľke poskytnem ešte kompletnú dokumentáciu,“ povedal Kuhn pre agentúru SITA. Ako dodal, polícia zatiaľ v prípade nezačala stíhanie vo veci ani nikoho neobvinila. „Robia prvé procesné úkony,“ uviedol.
Dostál podal koncom augusta na generálnu prokuratúru trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestných činov machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, podvodu, subvenčného podvodu a porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.
Zverejnené informácie o prípade podľa neho vyvolali podozrenie, že išlo o organizovanú akciu s cieľom tunelovania eurofondov. Dostál spolu s hnutím NOVA podali tiež podnet na Najvyšší kontrolný úrad SR a Úrad pre verejné obstarávanie.
Spolu ide o 70 starších projektov miest a obcí na poradenstvo v oblasti eurofondov z uplynulých rokov. „Vo všetkých 70 projektoch pre slovenské mestá a obce poskytla poradenské služby firma Star EU,“ informoval v lete predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic s tým, že firma uspela vo všetkých súťažiach, do ktorých sa prihlásila.
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek neskôr vydal pokyn, aby sa preverili všetky projekty, ktoré išli cez Regionálny operačný program, riadiacim orgánom tohto programu je Jahnátkov rezort.
Práve on po nástupe na ministerstvo zastavil možnosť využívať externý manažment ako oprávnený náklad v projektoch, takže od roku 2012 nie je možné túto položku uhrádzať z eurofondov.
Dokument – Externý projektový manažment ako forma tunelovania fondov Európskej únie 70 projektov Star EU, a. s.
Odkaz: Ako púšťať žilou eurofondom (Video)
Ilustračné foto: Archív ivankuhn.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery