Gašparovič Čentéša nevymenuje

V stredu 25. januára navštívil Rožňavu prezident republiky Ivan Gašparovič. Krátko po 11-tej hodine ho privítal pred historickou radnicou na Námestí baníkov primátor mesta Vladislav Laciak (nez.). Potom už nasledovalo stretnutie s predstaviteľmi samosprávy, mestských inštitúcií a s ďalšími pozvanými hosťami.
Na stretnutí boli prítomní aj poslanci mestského zastupiteľstva. Jeden z nich, Ivan Kuhn (OKS), sa o svoje dojmy zo stretnutia s hlavou štátu podelil s nami. Návštevu prezidenta hodnotí ako zdvorilostnú. „Zatiaľ čo primátor na stretnutí hovoril predovšetkým o sociálno-ekonomickej situácii v meste a regióne a o potrebe podpory zo strany vlády pre náš región, prezident hovoril predovšetkým o politickej situácii v SR od posledných parlamentných volieb až po nadchádzajúce parlamentné voľby a o jeho predstavách o vytvorení pravo-ľavej koalície po voľbách.“
Podľa Kuhna sa miestnych, resp. regionálnych otázok dotkol iba okrajovo po tom, čo primátor a aj poslanec František Focko (Smer-SD) opakovane zdôraznili potrebu riešenia dopravného spojenia Rožňavy so zvyškom Slovenska rýchlostnou komunikáciou, keďže neexistencia takéhoto dopravného napojenia je prekážkou príchodu významnejších investorov do regiónu. Prezident Ivan Gašparovič v tejto súvislosti poznamenal, že chápe potrebu takéhoto riešenia, ale v jeho kompetencii nie je vláde čokoľvek prikazovať.
Poslanec Kuhn mu na stretnutí položil otázku, ktorá sa týka jeho výlučnej kompetencie a to menovania generálneho prokurátora – kedy rozhodne o vymenovaní alebo nevymenovaní Jozefa Čentéša do tejto funkcie. V dlhej odpovedi Ivan Gašparovič podľa Kuhna uviedol, že Čentéša za generálneho prokurátora nevymenuje, lebo mu nedôveruje. Post generálneho prokurátora bude podľa neho riešiť budúca vláda, resp. parlament.
Na opakovanú otázku poslanca Kuhna, kedy toto rozhodnutie oficiálne urobí, keďže od voľby prokurátora uplynulo už 5 mesiacov, prezident odpovedal, že čaká na rozhodnutie Ústavného súdu a že on sa neponáhľa: „Je kopec oveľa dôležitejších vecí ako menovanie generálneho prokurátora.“
Po stretnutí v priestoroch historickej radnice nasledovala prehliadka biskupskej katedrály, odkiaľ sa mal prezident podľa vopred zverejneného programu prejsť severnou časťou námestia, to sa však nestalo.
Z katedrály ho prezidentská limuzína previezla na stretnutie so skupinkou športovcov v multifunkčnej telocvični rožňavského gymnázia. Odtiaľ si už prezident zamieril na záver pracovného výjazdu v Rožňave na obed v Boutique hoteli Empress, kam vkráčal po červenom koberci.
Foto & Video: infoRoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Bude mať Rožňava ulicu Jaskyniarov?