Festival Ars Antiqua na Gotickej ceste

Medzinárodnú prehliadku historickej hudby na Gotickej ceste ponúka 13. ročník festivalu Ars Antiqua Europae in Via Gothica, ktorý sa začne v piatok 19. septembra v Štítniku. Štvordňové podujatie pozýva priaznivcov starého umenia do historických kostolov a kaštieľov v regiónoch Gemer, Spiš a Abov.
Dejiskom koncertov budú do pondelka 22. septembra Štítnik, Krásnohorské Podhradie, Rožňava, Dedinky, Lipovník, Dobšiná, Čečejovce, Markušovce a Betliar. Prehliadka je jedným z kľúčových podujatí dlhodobého programu Košického samosprávneho kraja (KSK) Terra Incognita. Napĺňa pritom ideu objavovania a oživovania historickej hudby a jej sprostredkovanie a priblíženie súčasnému poslucháčovi. Hlavným organizátorom je Gemerské osvetové stredisko v Rožňave.
Na slávnostnom otvorení festivalu v evanjelickom kostole v Štítniku v piatok (19. 9.) o 18.00 h zaznejú staré piesne a tance z Gemera v podaní súboru pre starú hudbu Solamente Naturali. V sobotu (20. 9.) rozozvučia Andrássyho obrazáreň v Krásnohorskom Podhradí Podvečerné tóny flauty a harfy v interpretácii Zsuzsy Vámosi-Nagyovej a Katinky Szilágyi-Kingovej z Maďarska.
„Večerný koncert v rožňavskej Katedrále Nanebovzatia Panny Márie bude z novinky tohoročného festivalu – cyklu Mladí a nepoznaní, ktorý chce poslucháčom i odbornej verejnosti predstaviť mladých interpretov, ktorých talent a majstrovstvo si zaslúžia pozornosť. V Rožňave sa predstavia domáce talenty – speváčka Nikoleta Vodová a huslista Kristián Krištóf. Tóny baroka v štýle Adventure strings predvedie sláčikové kvarteto Adventure strings,“ priblížila riaditeľka Gemerského osvetového strediska Helena Novotná.
V nedeľu (21. 9.) koncerty festivalu pozývajú na krásne miesta Gotickej cesty. Kostol Nanebovzatia Panny Márie v Dedinkách ponúkne Hudobné lahôdky starých majstrov, ktoré pripravil komorný súbor Ad Libitum.
Gotický kostol sv. Jána Krstiteľa v Lipovníku bude miestom prezentácie ďalšieho mladého hudobníka, trubkára Andreja Korsinszkého, ale odznejú tam aj Drobnosti majstrov organového umenia v podaní Vladimíra Kopáčika a zaznejú i klavír a viola srbskej dvojice Vladimír Turčan a Marina Mikiťová.
V Dobšinej bude účinkovať spevácky zbor Miskolci Cardinal Mindszenty Kórus v evanjelickom Kostole Svätej Trojice. V jeho podaní si návštevníci vypočujú Perly renesančnej hudby.
V ranogotickom kostole v Čečejovciach sa predstaví ďalší domáci talent Nadja Eližerová hrou na zobcovú flautu a poľské lutnové duo Luteduo zavedie poslucháčov svojou hrou do obdobia baroka. Nedeľu ukončí koncert v kaštieli v Markušovciach, ktorý bude patriť ďalšiemu talentu – gitaristovi Timotejovi Závackému, ako aj In Music Veritas v podaní srbských umelcov.
Slávnostný záver festivalu v pondelok (22. 9.) sa už tradične uskutoční v kaštieli v Betliari. Tento ročník ukončí Mužské vokálne kvarteto 4G z Rožňavy a La Scena Barocca interpretovaná českým komorným súborom Victoria Ensemble.
Ilustračné foto: Archív infoRoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery