Odmietol dohodu o vine a treste

V Revúcej sa v stredu začalo súdne pojednávanie s exprimátorom Tornale Ladislavom D..
Ten je obvinený zo zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Bývalý primátor priznáva chyby v účtovníctve, no cíti sa byť nevinný.
Podľa poškodenej strany, ktorú zastupuje hlavný kontrolór mesta Mikuláš Cmorík, je obžaloba postavená na tom, že exprimátor v priebehu marca až decembra 2006 organizoval 14 kultúrnych podujatí, ktoré neboli kryté rozpočtom mesta.
Ladislav D. údajne z pokladne mesta vybral 1,2 milióna korún na financovanie akcií a za vstupenky sa vyzbieralo 587.000 korún, ktoré neboli doteraz vyúčtované. „Porušenie zákona je zjavné, pretože boli prostriedky použité v rozpore so schváleným rozpočtom na rok 2006,“ informoval TASR Cmorík.
Bývalý primátor priznáva, že počas jeho pôsobenia sa mohli vyskytnúť chyby v účtovníctve. „No všetko som nemal robiť ja, ale kompetentní ľudia. Mesto som určite nedostal na kolená a s majetku Tornale som sa neobohatil. Toto sú táraniny. Treba to súdnou cestou dokazovať,“ uviedol Ladislav D. s tým, že bude chcieť, aby sa očistilo jeho meno. „Všetko vyjde najavo. Ja nemám čo stratiť, stratia iní,“ doplnil.
Exprimátor odmietol dohodu o vinne a treste. Prokurátor navrhol, aby sa z hľadiska hospodárenia konania k prejednávanej trestnej veci pridalo aj zneužívanie právomoci verejného činiteľa, z ktorého je bývalý primátor Tornale tiež obvinený.
Sudca určil prvé súdne pojednávanie na 24. mája, s čím obhajoba nesúhlasila. Napokon sa dohodli na dátume 7. jún, čo bude po doplňujúcich komunálnych voľbách, v ktorých Ladislav D. po svojej abdikácii znova kandiduje na post primátora.
„Ľudia sa o mňa naďalej zaujímajú a to svedčí o tom, že tieto obžaloby sú neopodstatnené. S prebiehajúcimi súdnymi procesmi nemám žiadny problém. Som prekvapený z charakteru ľudí, ktorí podávajú dodnes na mňa ďalšie trestné oznámenia,“ dodal exprimátor, podľa ktorého sa teraz viacej šafári s majetkom Tornale ako kedykoľvek predtým.
Podľa prokurátora Okresnej prokuratúry v Revúcej hrozí obžalovanému trest odňatia slobody v trvaní tri až 10 rokov. Ladislav D. je od 19. apríla obžalovaný aj za prečin zneužitia právomoci verejného činiteľa, za čo môže ísť do väzenia na dva až päť rokov.
Foto: Archiv Inforoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery