Únia a slovenské médiá

V piatok 18. decembra sa v knižnici Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave uskutočnila zaujímavá debata o obraze Európskej únie v slovenských médiách.
Hosťami diskusie boli šéfredaktor Jetotak.sk – slovenskej verzie Le Monde Diplomatique Michal Havran, šéfredaktor týždenníka .týždeň Štefan Hríb a zahraničnopolitický komentátor denníka SME Pavol Szalai. Moderátorom bol Radovan Geist z portálu EurActiv.sk.
Je „obraz Európskej únie“ v slovenských médiách skreslený? Je vôbec „objektívny obraz“ možný? Kto/čo dominuje v „európskych“ diskusiách na Slovensku? Akú úlohu hrajú médiá v apatii voči európskym otázkam?
„Slovenské média – a mám skúsenosti aj z mainstreamových médií a z agentúr, v ktorých som robil – akoby nestihli vstrebať mnohovrstevnatosť európskych procesov“, tvrdí Michal Havran. Diskusia sa podľa neho skôr vedie v rovine „rozpočet bude – nebude, Lisabon je zlý – nie je zlý, Barroso je to idiot – nie je to idiot. Na Slovensku ešte nezačala diskusia o tom, čo to znamená byť členom EÚ“.
„Ja ako redaktor veľkého slovenského denníka si myslím, že slovenské tlačené média píšu o EÚ málo, vzhľadom na to, že väčšina legislatívy prichádza z Bruselu k nám, píšu nezaujímavo a budem dosť kritický a poviem, že aj dosť nekompetentne“, myslí si Pavol Szalai.
Špeciálnou kapitolou sú eurofondy, o ktorých sa zároveň dosť píše, hovorí Štefan Hríb: „Eurofondy sú prekliatím Slovenska. To ako to skorumpovalo celé vedomie a celú myšlienku EÚ je pre naše mentálne zdravie úplne škodlivé“.
Hoci Štefan Hríb tvrdí, že „Európska únia je fajn“ a štáty by mali spolupracovať, no len potiaľ, pokiaľ „je to rozumné“, nemyslí si, že život ľudí na Slovensku nie je určovaný Európskou úniou do takej miery, že by mala byť na prvých stránkach. „Môžeme skúsiť písať o EÚ na prvých stranách, ale výsledok bude, že SME zanikne. A načo to bude dobré? Aby si pár intelektuálov povedalo – áno skúsili sme, išli sme proti prúdu? Je tu nejaká zodpovednosť majiteľov. Ja len volám po realizme. Hovorme o podstatných veciach pre náš život, a tie sa dejú tu nie na európskej úrovni.“
Celý text spolu s videami nájdete na stránke EurActiv.sk
Foto: EurActiv.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli