Dunaj preplával aj Rožňavou

Nestáva sa často, aby Rožňavu navštevovali osobnosti z kultúry. Ešte zriedkavejšie je, keď sa sem po určítom období vracajú opäť.
Výnimkou potvrdzujúcou pravidlo je Michal Hvorecký, ktorý naše mesto približne po roku a pol navštívil 26. mája na pozvanie portálu Inforoznava.sk s cieľom prezentovať svoj nový román Dunaj v Amerike. Poobede si ukážky z knihy mohli v jeho podaní vypočuť žiaci gymnázia P. J. Šafárika, o 18:30 s týmto cieľom Hvorecký zaplnil priestory cukrárne Štefánia. Návšteva Rožňavy bola treťou zastávkou na turné, v rámci ktorého spisovateľ navštívil 16 miest po celom Slovensku.
„Dobrý deň, som rád, že ste prišli“ – tieto slová z úst hlavného aktéra akcie predznamenali uvoľnený a neformálny charakter, v ktorom sa celá „čítačka“ niesla. Ako už bolo spomenuté, hlavnou témou bola posledná kniha s názvom Dunaj v Amerike. Počuť úryvky čítané priamo autorom bolo v tomto prípade skutočným zážitkom.
Medzi ukážkami si Hvorecký zaspomínal na obdobie 2 rokov, počas ktorých kniha vznikala. Údajne si pri prípravách na ňu zhromaždil toľko informácií o Dunaji a dominantách ležiacich v jeho blízkosti, že si nakoniec musel dávať pozor, aby kniha naďalej ostala len románom. Výsledný produkt mu dáva za pravdu – dejová línia zahŕňa množstvo zaujímavostí a faktov, ktoré sa viažu k miestam, poprí ktorých Dunaj tečie. Zároveň odpovedal na otázky návštevníkov, ktoré sa týkali hlavne jeho tvorby.
Diskusia s publikom, ktorú moderoval Rado Kovács, sa prirodzene dotkla aj iných tém. Hvorecký v rámci odpovedania na otázky spomenul mnoho zo svojho života. Zaspomínal si na štúdium na strednej škole, život za socializmu, prácu na lodi, či život v zahraničí. Práve práca na lodi bola pre spisovateľa výdatným zdrojom inšpirácie a aj informácií o tom, čo všetko dovolenková plavba, ktorá je ústredným motívom knihy, obnáša.
Určitý čas strávený v Nemecku a výborná znalosť nemčiny umožnili, že sa Hvorecký ako jeden z mála súčasných autorov dokázal etablovať aj za hranicami Slovenska. Humor, pútavé ukážky a trefné odpovede na otázky – vďaka týmto prvkom ubehlo stretnutie s umelcom veľmi rýchlo a som presvedčený, že z večera v spoločnosti literatúry si mnoho dojmov odniesli všetci, ktorí si spravili čas a prišli.
Snáď sa čoskoro dočkáme ďalšieho podobného podujatia, keďže zaujímavých kultúrnych akcií v našom regióne nikdy nie je dosť.
Michal Mitrík
Foto: Inforoznava.sk  / Michal Valaštek
 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery