Do rožňavskej nemocnice vstúpi Penta

Penta, stredoeurópska investičná skupina, kúpila obchodný podiel v spoločnosti Estate Consult, ktorá je sto percentným vlastníkom spoločnosti Svet zdravia. Tá je prevádzkovateľom desiatich nemocníc v mestách Humenné, Svidník, Spišská Nová Ves, Rožňava, Trebišov, Michalovce, Partizánske a Vranov nad Topľou s detašovanými pracoviskami v Medzilaborciach a v Stropkove. Výška transakcie nebude zverejnená a jej ukončenie podlieha súhlasu Protimonopolného úradu SR.
„Desať rokov skúseností v slovenskom zdravotníctve nás utvrdzuje v tom, že regionálne nemocnice dokážu fungovať efektívnejšie a prinášať kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť. A to za podmienok, ktoré budú lepšie pre pacientov, ale aj personál,“ povedal Eduard Maták, partner investičnej skupiny Penta, ktorý zastrešuje všetky jej investície v zdravotníctve.
Minulý rok ukončili spomínané nemocnice so stratou 2,66 mil. eur, za prvý polrok tohto roka dosiahli stratu 1,02 mil. eur. Pritom celkové záväzky celej skupiny nemocníc boli k 30. júnu tohto roka vo výške 18,5 mil. eur. Tržby nemocníc spolu za prvý polrok tohto roka dosiahli 42,1 mil. eur.
„Po nadobudnutí nemocníc pripravujeme opatrenia na zlepšenie ich hospodárenia, ktoré sa budú týkať najmä zavedenia centrálneho nákupného procesu či optimalizácie vybraných obslužných a podporných činností, akými sú napríklad upratovanie, pranie, stravovanie. Tie bude možné, vďaka vzniku siete, efektívne centralizovať. Cieľom opatrení je zlepšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti v medicínskej i nemedicínskej zložke,“ dodal Eduard Maták.
Okrem nemocníc Penta ovláda v rámci zdravotníctva zdravotnú poisťovňu Dôvera, polikliniky ProCare, laboratóriá Alpha medical a sieť lekární Dr. Max.
 
Informácie o nemocniciach

Nemocnica Celkový počet
zamestnancov
Spádová oblasť
Humenné 549 75 876
Vranov 602 79 313
Svidník 338 53 868
Spišská Nová Ves 605 97 784
Rožňava 564 61 827
Trebišov 756 105 362
Michalovce 803 110 166
Partizánske 287 47 086

Penta je stredoeurópska investičná skupina založená v roku 1994. Pôsobí v sektoroch private equity a v realitnom developmente. V oblasti private equity spravuje jediný fond svojich partnerov, akcionárov spoločnosti. Jej portfóliové spoločnosti zamestnávajú viac než 25 000 pracovníkov a konsolidované tržby skupiny dosiahli v roku 2010 výšku 2,1 miliardy eur. Penta investuje predovšetkým do oblasti energetiky, retailu, zdravotníctva, leteckej výroby, strojárstva, bankovníctva a zábavného priemyslu. V realitnom developmente začala Penta investovať v roku 2005 a v súčasnosti realizuje projekty na Slovensku a v Česku. Zameriava sa na segmenty administratívy, maloobchodu a voľno časových aktivít, ako aj na prípravu územia pre nové projekty. Penta pôsobí vo viac než desiatich krajinách Európy a má svoje zastúpenie v Prahe, Bratislave, Varšave, Limassole a Amsterdame.
Zdroj: Penta   Foto: Archív InfoRoznava.sk
Súvisiace články:
Zmeny aj v rožňavskej nemocnici
Rozhodli o osude štyroch nemocníc

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery