Červený kríž organizuje darovanie krvi

Slovenský Červený kríž vyhlasuje v termíne od 9. februára do 13. marca kampaň “Valentínska kvapka krvi“. Informuje o tom Michaela Letanovská z územného spolku SČK v Rožňave.
„Slovenský Červený kríž Rožňava v spolupráci s hematologicko – transfúznym oddelením v Rožňave sa k tejto kampani pridáva a pozýva všetkých, ktorí môžu darovať svoju krv, aby sa do tejto kampane zapojili,“ uviedla.
Darovanie krvi prispieva k regenerácii organizmu, pretože jej náhly úbytok „vyprovokuje“ organizmus k tvorbe nových, neopotrebovaných krviniek.
Pravidelní darcovia krvi sa spravidla cítia lepšie ako nedarci a hovoria tiež o celkovom “omladnutí”. U mužov môže darovanie krvi zredukovať riziko srdcových chorôb.

Čo vás čaká, keď sa rozhodnete darovať krv?

Každý darca po príchode do ambulancie musí najprv vyplniť dotazník, kde jednoduchými odpoveďami “áno – nie” zodpovie presne stanovené otázky. Následne mu odoberú krv na vstupné vyšetrenie krvného obrazu.
Po odbere sa u každého darcu ešte vyšetria pečeňové testy a taktiež ochorenia, ktoré môžu byť prenosné krvou ako napr. vírusové hepatitídy typu B a C. Až keď sú tieto vyšetrenia negatívne, je odobratá krv uvoľnená na liečebné účely.
Samotný odber krvi trvá len pár minút, vyplnenie dotazníka a prvotný odber na vyšetrenie krvného obrazu taktiež. Darca potom pri odbere leží v špeciálnej miestnosti spolu s ďalšími darcami a pod neustálym dohľadom personálu. Spravidla to celé aj s čakaním nezaberie ani hodinku času.
Foto: Archív infoRoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery