Byť či nebyť rožňavským primátorom?

Tak nejako si môžu začať klásť otázku všetci tí, ktorí na post prvého muža (alebo ženy?) v meste pomýšľajú. Voľby sú síce až na sklonku tohto roka, no ak odrátame samotnú jesennú kampaň a letné dovolenkové obdobie, na rozhodnutie serióznym kandidátom ostávajú práve tieto týždne, aby sa mohli začať naplno venovať príprave svojho volebného programu.
“Definitívne sa ku svojej kandidátke na opätovné zvolenie za primátora mesta vyjadrím v auguste tohto roku,” uviedol nedávno pre Inforoznava.sk Vladislav Laciak (Smer-SD). “Priznávam, že s najväčšou pravdepodobnosťou už kandidovať nebudem,” dodal. “Napriek tomu pripúšťam možnosť mojej opätovnej kandidátky,” zakončil šalamúnsky primátor V. Laciak svoje vyjadrenie. Bez straníckej nominácie by však zjavne riskoval vylúčenie, obísť by to mohol vystúpením zo strany Smer-SD, aby mohol kandidovať ako nezávislý. 
Poslankyňa MZ Katarína Kopecká (Smer-SD) potvrdila ponuku kandidovať na post primátorky Rožňavy. “Bola som oslovená, uvažujem o tom. Zatiaľ len toľko môžem povedať,” uviedla predčasom pre Inforoznava.sk.
Okresný šéf strany Smer-SD, poslanec NR SR a KSK Ján Babič naopak zvažuje vlastnú kandidatúru na post rožňavského primátora. Potvrdil tiež, že ak sa sám tak nerozhodne, bude za Smer-SD kandidovať poslankyňa MZ K. Kopecká. Podľa jeho vyjadrenia pre Inforoznava.sk usilujú v tejto veci o spoločnú dohodu, resp. podporu so Stranou maďarskej koalície, s ktorou majú obnovenú koalíciu aj v zastupiteľstve Košického samosprávneho kraja
“Okresné orgány strany v ostatnom období nerokovali o aktivitách miestnej organizácie strany v meste Rožňava pred najbližšími komunálnymi voľbami,” uviedol pre Inforoznava.sk v polovičke januára predseda okresnej organizácie SMK František Porubán.
Poslanec SMK v MZ Arpád Laco v minulých dňoch pre Inforoznava.sk ale potvrdil, že „neformálne sa už o tom diskutovalo.“ Ako ďalej spresnil, „padlo aj moje meno aj meno Júliusa Slováka, no naozaj šlo zatiaľ len o tzv. kuloárne debaty.“ Nevylúčil ani podporu SMK pre kandidáta strany Smer-SD.
„O kandidatúre na post primátora rozhoduje miestna organizácia SMK. Táto záležitosť ešte nebola témou oficiálnych rokovaní, “ uviedol pre Inforoznava.sk Ing. Július Slovák. Ako ďalej spresnil, možnosť spoločného postupu so stranou Smer-SD „považuje ža možnú alternatívu.“  K možnosti spolupráce so stranou Bélu Bugára Most-Híd uviedol, že  „podľa jeho vedomostí miestna organizácia MOST ešte neexistuje. Keď príde čas, budeme rokovať.“
Dvakrát po sebe sa zatiaľ neúspešne pokúšal o post primátora aj nezávislý poslanec Dušan Pavlík. V r. 2002 mal len o 287 hlasov menej, než vtedajší víťaz primátorských volieb František Kardoš. Pred štyrmi rokmi strácal na víťaza volieb (V. Laciaka) 472 hlasov a skončil ako tretí (za Františkom Kardošom).
S otázkou ohľadne volieb primátora sme sa obrátili aj na miestnych predstaviteľov strany Bélu Bugára Most-Híd, dosiaľ nám však svoje vyjadrenie nedoručili, malo sa tak stať do konca týždňa.
Zdá sa, že v čase rozdelenia priazne maďarských voličov medzi SMK a Most-Híd a zjavnej nespokojnosti značnej časti občanov so správou vecí verejných, prejavenej aj rôznymi petíciami, sa ukazuje reálnou aj možnosť pre úplne nového kandidáta na post primátora, zastrešeného nezávislou občianskou podporou.
Voľby v r. 2006 sa konali 2. decembra, tzn. tohoročné voľby poslancov a primátora sa uskutočnia zrejme v sobotu  27. novembra, resp. 4. decembra 2010.
Presné podmienky vykonávania volieb určuje Zákon o voľbách do samosprávy obcí – Zákon č. 346/1990 Zb. Okrem iného je tam uvedené, že mestá si vytvárajú vlastné viacmandátové volebné obvody (ak pripadá na mesto, resp. obec podľa počtu obyvateľov viac ako 12 poslancov) , ktoré schvaľuje mestské, resp. obecné  zastupiteľstvo najneskôr 65 dní pred dňom volieb.
V rámci volebných obvodov určí primátor mesta volebné okrsky najneskôr 40 dní pred dňom konania volieb  a to tak, „aby zahŕňali spravidla 1 000 voličov. Pre vzdialené časti obce možno utvoriť samostatné volebné okrsky, ak je v nich aspoň 50 voličov“.
Voľby na území mesta riadi mestská volebná komisia a volebné komisie v jednotlivých volebných okrskoch. Zákon hovorí, že „volebné komisie sa utvoria z rovnakého počtu zástupcov politických strán a politických hnutí a koalícií politických strán a politických hnutí“, tzn. nezávislí kandidáti si nemôžu do komisií nominovať svojich zástupcov.
Politické strany a hnutia, resp. ich koalície, delegujú svojich zástupcov a náhradníkov do miestnych volebných komisií najneskôr 55 dní pred dňom konania volieb (mestská volebná komisia), resp. 20 dní pred dňom konania volieb do okrskových volebných komisií (Rožňava ich má 18).  Ak majú komisie menej ako 5 členov, do tohto počtu ich doplní primátor mesta.
Kandidátne listiny pre voľby podávajú politické strany, a to osobitne za každý volebný obvod (Rožňava ich má 4), a nezávislí kandidáti najneskôr do 55 dní pred dňom volieb. Súčasťou kandidátnej listiny nezávislého kandidáta za poslanca alebo primátora je petícia, podpísaná voličmi podporujúcimi jeho kandidatúru -v Rožňave je potrebných podľa počtu obyvateľov min. 200 podpisov.
Rožňava má aktuálne vytvorené 4 volebné obvody, rozdelené do 18-tich volebných okrskov. V posledných komunálnych voľbách v decembri 2006 z celkového počtu 15 458 voličov odovzdalo svoj hlas pri voľbách poslancov 6 103 voličov a pri voľbách primátora 6 212 voličov.
Výsledky volieb primátora v r. 2006:
1. MUDr. Vladislav Laciak (Smer-SD)  – 1 737 hlasov
2.Ing. František Kardoš (NEKA) – 1 399 hlasov
3. Ing. Dušan Pavlík (NEKA) – 1 265 hlasov
4. PaedDr. Viktor Baláž (NEKA) – 1 025 hlasov
5. Ing. Ondrej Bolaček (NEKA) – 282 hlasov
6. Ing. Attila Kelecsényi (NEKA) – 195 hlasov
7. Roman Ocelník (NEKA) – 153 hlasov
8. Ing. Jarmila Vajdová (NEKA) – 128 hlasov
9. Ing. arch. Peter Hvizdák (NEKA) – 28 hlasov
Doterajší primátori mesta:
1990-1994 Imrich Ondréšik (VPN, KDH, DS)
1994-1998 Ing. István Mátyus (NEKA)
1998-1998 Karol Katrenič (SMK)
1998-2006 Ing. František Kardoš (SDA-SDĽ)
2006-2010 MUDr. Vladislav Laciak (Smer-SD)
Výsledky volieb do KSK v Rožňave podľa volebných obvodovKto naozaj uspel v Rožňave?
_________________________________________

Rozhovor s primátorom V. Laciakom –

So súčasným primátorom Vladislavom Laciakom (na snímke) pripravujú naši redaktori, Pavol Lacko a Barbara Túrosová, rozsiahly rozhovor. Uskutoční sa 28. februára, po spracovaní a autorizácii ho zverejníme v prvé marcové dni.
Svoje otázky môžete primátorovi položiť tak ako pred rokom aj teraz. Píšte ich sem do komentárov, alebo posielajte na náš redakčný email redakcia@inforoznava.sk , prípadne prostredníctvom anonymného odkazového formulára, ktorý nájdete v rubrike REDAKCIA
Rozhovor s V. Laciakom z decembra 2008: Otvorene a o všetkom

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery