Budzogáň ako sa patrí

DSCF0161Festival Terchovský budzogáň, ktorý sa konal tento víkend, pritiahol do rodiska Jánošíka tisícky ľudí.
Headlinerom festivalu bola americká neopunková legenda The Offspring. Nechýbalo ani kvalitné zastúpenie slovenskej punkovej scény. Na pódiu sa počas dvoch dní vystriedali kapely ako napríklad Slobodná Európa, Konflikt, Horská Chata i Horkýže Slíže.
Cesta do Terchovej nám dala zabrať. Najprv autobusom do Popradu a odtiaľ rýchlikom do Žiliny, kde sme opäť nasadli na autobus do Terchovej. S mojím ruksakom, ktorý vážil vyše 13 kg to bol úctyhodný výkon. Cestovanie hromadnou dopravou je otrasné. Väčšinou má každý pocit, že vlakom je to predsa o niečo pohodlnejšie. Nie je to pravda. V našom prípade bol vlak totálne preplnený. V uličkách bol kopec ľudí s cestovnými taškami a ruksakmi. K tomu sa ešte pridala jedna „príjemná“ pani, ktorá každú polhodinu tlačila vozík s občerstvením hore-dole po vlaku. Jednoducho hrôza.

Areál festivalu

DSCF0156

Po príchode do Terchovej sme sa vybrali hore obcou k amfiteátru, kde sa mal konať festival. Po ceste sme sa ešte zastavili pre novinárske akreditácie a hurá do stanového mestečka. Náš entuziazmus ale rýchlo opadol. Stanovanie bolo vyhradené na neskutočne strmom svahu, kde mali problém vyjsť aj niektoré autá. Podľa slov manažéra festivalu vraj aby nás nevytopilo. V celej Terchovej lietal ten najotravnejší hmyz – osy. Jedna ma krvilačne napadla a uštipla ma do predlaktia.

Stanové mestečko

DSCF0145

S prichádzajúcim večerom sme sa pomaly pobrali do areálu festivalu. Kapela HT práve hrala vydarenú skladbu Holubica. Krátko na to sa už na pódiu objavil Whisky zo Slobodnej Európy v tradičných okuliaroch a čiernych „mrkváčoch“ stiahnutých na pol žrde. Slobodka bola konečne kompletná a predviedla skvelú šou. Po nich nasledovala skupina Horkýže Slíže. Správne naladený dav odušu spieval všetky pesničky.

HT- Holubica


Pokročilý čas nás zaviedol späť do stanu. Rýchlo sme sa zabalili do spacákov a pokúsili sa zaspať. Stanovým mestečkom sa totiž celý čas ozýval výkrik: „hovnóóóó,“ ktorý je inšpirovaný skladbou Analýza dokázala Hovno od Slobodnej Európy.

Slobodná Európa – Analýza dokázala hovno


Ráno nás zobudil kikiríkajúci sused, ktorý sa hral na hydinu. Pri našom stane sa ešte objavil zaujímavý úkaz, ktorý ťažko pomenovať. Vieme však, že pod tým spacákom bol nahý a chodí zbierať hubičky na Úhornú. Zbehli sme do dediny na nejaké raňajky, kúpiť potrebné veci a urobiť neodkladnú rannú hygienu. Cestou do obchodu sme si nemohli nevšimnúť modernú informačnú tabuľu s dotykovým displejom a vyhľadávaním. Skupinka punkáčov ju využila na vyhľadanie krčmy. S týmto zadaním si však prístroj neporadil a tak sklamaní odišli.


DSCF0173

DSCF0172
DSCF0171 15082009(003)

Musím však povedať, že v stanovom tábore nebola akákoľvek voda, okrem tej nazrážanej na stenách stanov. Najbližší „kohútik“ bol v areáli festivalu, ktorý bol vzdialený dobrých 15 minút chôdze dole a potom hore spomínaným strmým kopcom. Jednoducho otrasné. Organizátori festivalu v týchto veciach absolútne zlyhali. Chýbali taktiež WC. Pár ich bolo dole pod kopcom a niekoľko pred vstupom do areálu. No pre tie tisícky ľudí sa mi to nezdalo dostatočné.
Veľmi sme sa však tešili na skupinu The Offspring, tak nám na tom až tak nezáležalo. Krátko po 18-tej hodine vystúpila kapela Horská Chata. Skladbu Sex však nezahrali a mnohých svojich fanúšikov tým určite sklamali. V Terchovej tento rok zahral aj Robo Šimko so svojou kapelou Massriot. Návštevníkov festivalu však správne naladila až kapela Konflikt. Po nich vystúpil ešte Arzén. Nakoniec sa besniaci dav dočkal aj headlinera festivalu. Kapela The Offspring hrala podľa našich očakávaní. Zahrali takmer všetky hity i niekoľko noviniek z nového albumu. Spevák kapely zahral aj na klavíri. No chýbala tomu štipka poriadnej šou. Všetko sa mi to zdalo také veľmi profesionálne, bez komunikácie s publikom. Prišli, zahrali a odišli.

Horská Chata

DSCF0191 DSCF0182

Konflikt

DSCF0259 DSCF0259

The Offspring

DSCF0259 DSCF0255
DSCF0235

Aj napriek akreditácii nás fotiť pred pódium, keď hral The Offspring, nepustili. Manažér festivalu dôvod neuviedol. Podobne skončili aj novinári zo SME, ale aj mnohí ďalší. Dosť nás to zarazilo.
Po skončení festivalu sme sa unavení a zničení pobrali do stanového tábora. Ráno nás totiž čakala cesta domov. Doprava z Terchovej do Žiliny bola nezvládnutá. Organizátori festivalu ju podcenili na celej čiare.
Kapely hrali perfektne a zábava bola skvelá, no organizátori zlyhali v základných veciach, ktoré musia zabezpečiť.
Pretože festival nie je len o počte skupín, ale aj o službách a pohodlí, ktoré návštevníkom vytvoria.

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli